עילות חוקיות להתנגדות לצוואה

לקבלת מענה מהיר - שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הגשת התנגדות לצוואה היא הגשת ערעור על תוקפה של הצוואה. את ההתנגדות יכול להגיש לרשם הירושות כל מי שהוא מעוניין בדבר וחשוב להגיש אותה בהתאם למועד הקבוע בחוק, בתוך שבעים ושתיים שעות מפרסום הבקשה לצו קיום ירושה בעיתונות.

מעוניין בדבר – הוא כל מי שעשוי ליהנות מעיזבון המנוח ויש לו אינטרסים כלכליים בהגשת עילות התנגדות לצוואה.

הגשת התנגדות לצוואה היא פעולה משפטית מורכבת מאחר והמנוח, כותב הצוואה, לא נמצא עמנו והוא אינו יכול להסביר לנו את כוונותיו. בית המשפט מייחס רצינות רבה למימוש רצונו האחרון של כותב הצוואה, ולכן כדי לפסול את תוקף הצוואה חשוב לתכנן אסטרטגיה משפטית חכמה ולהביא בפני בית המשפט עילות חוקיות העשויות לפסול את הצוואה.

מהן הן עילות החוקיות המאפשרות התנגדות לצוואה

אי כשירות משפטית של המצווה

חוק הירושות קובע כי עורך הצוואה צריך להיות במצב של כשירות משפטית כאשר הוא עורך את הצוואה. אי כשירות משפטית משמעותה שהמצווה לא היה במצב רפואי תקין, במצב מנטלי או קוגניטיבי ובשל מצבו הוא לא היה מודע להוראות שנכתבו הצוואה.

השפעה בלתי הוגנת

כאשר המנוח היה במצוקה ובתקופה זו הוא היה תלוי באדם זר שניצל את המצוקה והשפיע עליו בעת כתיבת הצוואה.

מעורבות בעריכת צוואה

כאשר אחד מהנהנים מהצוואה היה מעורב בכתיבת הצוואה או מישהו מטעמו, קיים חשש כי הוא ניצל את  מעמדו ומעורבותו להשפעה על המנוח.

צוואה בלתי חוקית

צוואה בלתי חוקית היא צוואה שאחת מהוראותיה נוגדת את החוק כמו למשל הוראה הקובעת שכדי לזכות בעיזבון או בחלק מן העיזבון על היורש לבצע עבירה פלילית כמו העלמת מס, פגיעה באדם אחר ועוד.

צוואה סתומה

צוואה סתומה היא צוואה הכתובה בצורה בלתי ברורה, צוואה שמהוראותיה קשה להבין את רצון המנוח ואת הוראותיו.

צוואה עם הוראה בלתי אפשרית

הוראה בלתי אפשרית היא הוראה שאין אפשרות לקיים אותה כמו למשל, כאשר המנוח מוריש דירה שכבר ניתנה במתנה לפני תקופת מה לאדם אחר .

צוואה עם הוראה בלתי מוסרית

כאשר המנוח מצווה על הוראה בלתי מוסרית  כתנאי למימוש הצוואה כמו למשל כאשר הוא מצווה על בנו לגרש את אשתו כדי לזכות בעיזבון או בחלק מהעיזבון.

התנגדות בשל צוואה מאוחרת

כאשר המתנגד לצוואה מוכיח כי קיימת צוואה חוקית נוספת שנכתבה בזמן מאוחר יותר, בית המשפט יפסול את הצוואה בהתאם לחוק הקובע שצוואה מאוחרת מבטלת צוואה מוקדמת.

התנגדות בשל פגמים צורניים בצוואה

כאשר בצוואה מופיעים פגמים צורניים כמו צוואה ללא תאריך או חתימה של עד אחד במקום שני עדים, בהתאם לחוק ועוד, בית המשפט עלול לפסול את הצוואה. אך חשוב לדעת שבפסילת צוואה בשל פגמים חיצוניים, אם ייווכח בית המשפט כי הפגמים קרו בשל טעות, הוא לא תמיד ימליץ על פסילת הצוואה.

עילות התנגדות לצוואה – משולחנו של עורך הדין

אב שמתגורר בישראל ציווה להוריש את עיזבונו לבנו שמתגורר בחו"ל, אך רק בתנאי שהבן יעזוב את מקום מגוריו ויעלה לארץ לישראל. הבן  שטען שהוראת הצוואה היא הוראה בלתי מוסרית, הגיש בקשת התנגדות לצוואה וביקש לפסול את הצוואה. אחרי שבית המשפט דן בעניין הוא דחה את בקשת הבן וטען שהאב היה ציוני ואלו היו הערכים שבהם הוא האמין, ולכן אין כל בעיה מוסרית בצוואה.

לסיכום,

אם אתם חושבים שנעשה לכם עוול בכתיבת צוואה, יש לכם חלון הזדמנויות קצר לערער על הצוואה ולנסות להביא לפסילתה. צרו מיד קשר עם עורך הדין אלעד בן הרוש כדי לבדוק את האפשרויות החוקיות להתנגדות לצוואה.

שתפו כאן:
לקבלת מענה מהיר
שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
ניווט מהיר
חיפוש כתבות
שרותי המשרד
כתבות אחרונות
לקוחות ממליצים
לקביעת פגישה חינם ב-WhatsApp