התנגדות לצוואה השפעה בלתי הוגנת

לקבלת מענה מהיר - שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

השפעה בלתי הוגנת היא מונח המשמש לתיאור צורה בלתי הוגנת ובלתי הולמת של השפעה על אדם בעת עריכת צוואה.

צוואה היא מסמך משפטי חתום שנכתב על ידי אדם במהלך חייו ומקבל תוקף עם מותו, מסמך הקובע איך יחולק רכושו של האדם בין יורשיו. בתי המשפט מייחסים חשיבות רבה להגנה על שלמות הצוואות והם מונחים על ידי העיקרון של "רצונו של אדם כבודו". כאשר יש חשדות להשפעה בלתי הוגנת על צוואה, היא נבחנת בזהירות רבה.

חושדים שעל קרוב משפחתכם הופעלה השפעה בלתי הוגנת בעת עריכת הצוואה, צרו קשר עם עו"ד אלעד בן. התנגדות לצוואה בעילת השפעה בלתי הוגנת עלולה להיות התנגדות מורכבת המחייבת התערבות של עורך דין מומחה בתחום.

צרו קשר, יש לי את הידע ואת הניסיון איך לעזור לכם!

התנגדות לצוואה השפעה בלתי הוגנת – מהי השפעה בלתי הוגנת

קשישים המתקרבים לסוף חייהם הופכים לעתים קרובות לתלויים פיזית ונפשית בסובבים אותם. תלות זו עלולה להפוך אותם לפגיעים להשפעה בלתי הוגנת, השפעה שדרכה אנשים  שונים עשויים לנסות לתמרן אותם כדי לזכות ברכוש שלהם לאחר מותם. עם זאת, לא כל השפעה על אדם שכותב צוואה נחשבת להשפעה בלתי הוגנת, אך יש מקרים שבהם השפעה כזו נחשבת בלתי ראויה, ואפשר לפנות לבית המשפט בתביעת התנגדות לצוואה מתוך תקווה שבית המשפט יפסול את הצוואה.

מתי בית המשפט יפסול את הצוואה?

לבית המשפט יש סמכות לבטל צוואה על בסיס שלוש עילות: זיוף, טעות או השפעה בלתי הוגנת. החוק מכיר בכך שהשפעה בלתי הוגנת על אדם היוצר צוואה יכולה להתרחש באמצעות מעשים כגון הונאה, כפייה או איומים. כאשר על בית המשפט מוטלת החובה להעריך את הקיום או את היעדר הקיום של השפעה בלתי הוגנת, הוא בוחן היטב את הראיות שהוצגו וכל מקרה נבחן לגופו.

חשוב לדעת: לא כל מצב שבו הנפטר מוריש את רכושו למי שאינו יורשו הטבעי מרמז על השפעה בלתי הוגנת. חוק הירושה מעניק לכל אחד את החופש לחלק את רכושו כרצונו, לפי שיקול דעתו הבלעדי.

כדי להוכיח השפעה בלתי הוגנת, על התובע לספק ראיות לכך שהמנוח היה נתון להשפעה בשנותיו האחרונות באמצעות תלות באחרים או בפגיעה עקב מצבים פיזיים או נפשיים ועוד.

בנוסף, על התובע להוכיח כי ליורש הנחשד בהשפעה בלתי הוגנת הייתה גישה תכופה למגורי המנוח ואפשרות להשפיע עליו.

לאחר עמידה במבחנים אלו, בוחן בית המשפט את הצוואה כדי לקבוע אם קיים חשד להשפעה בלתי הוגנת. למשל, אם הצוואה משקפת בעיקר את רצונות המוטב ולא את רצונו של הנפטר.

השפעה בלתי הוגנת בצוואה מתייחסת להשפעה החורגת ממה שנחשב נורמלי או הוגן בחברה. כדי לבסס השפעה בלתי הוגנת, יש לבחון בקפידה מספר גורמים להוכחת השפעה בלתי ראויה על כותב הצוואה:

תלות ועצמאות

האם המנוח היה במצב מאתגר פיזית או נפשית ותלוי במידה רבה ביורש המדובר. חשוב לציין כי תלות פיזית לבדה אינה מרמזת בהכרח על תלות נפשית. בית המשפט רשאי לשקול האם המנוח היה תקין מבחינה נפשית למרות מגבלותיו הפיזיות.

תלות וסיוע

על הטוען להשפעה בלתי הוגנת להוכיח שהתקיימו תנאי תלות וסיוע בין היורש לבין המוריש. למשל, אם המנוח הסתמך על עזרתו של היורש בשגרת חיי היום יום או בפנייה לעזרה רפואית ועוד. עם זאת חשוב לדעת כי לא כל הדרכים של סיוע נחשבות להשפעה בלתי הוגנת. בית המשפט יבחן את היקף הסיוע, את דרך הסיוע ואת מטרתו ויעריך האם הם יכולים להיחשב כהשפעה בלתי הוגנת.

קשרי המוריש עם אחרים

אחת הדרכים לבסס השפעה בלתי הוגנת היא על ידי הוכחה שהמוריש ניתק קשרים עם יורשים פוטנציאליים אחרים ובודד את עצמם מהעולם החיצון במהלך תקופת חייו האחרונה. הוכחה לניתוק כזה מאנשים אחרים, מלבד ניתוק בין המוריש לבין היורש, יכולה להצביע על תלות המנוח ביורש הספציפי, דבר שעלול לרמוז על השפעה בלתי הוגנת ועל חוסר הגינות מצד המוטב.

נסיבות עריכת הצוואה

המבחן הסופי להוכחת השפעה בלתי ראויה הוא בחינת הנסיבות הרלוונטיות סביב כתיבת הצוואה. למשל, אם ליורש המוטב הייתה מעורבות משמעותית בעריכת הצוואה, כמו חיבור  של המוריש עם עורך דין ספציפי מטעמו שינסח את הצוואה ועוד.

חשוב לזכור שבדיקות אלו אינן סופיות, וכל מקרה מוערך בנפרד. אמנם תלות היא גורם שנחשב, אך היא אינה פוסלת באופן אוטומטי צוואה. בית המשפט שוקל את הראיות ובוחן את הנסיבות הספציפיות כדי לקבוע  את קיומה של השפעה בלתי ראויה.

התנגדות לצוואה – שני דברים שחשוב לדעת

תלות אינה מעידה תמיד על השפעה בלתי הוגנת, אלא אם אפשר להוכיח שהתלות נוצלה להשפעה בלתי הוגנת. ולכן כל אחד מארבעת הגורמים הנ"ל יכולים לסייע לבית המשפט בקביעת קיומה של תלות ובקביעת אופי התלות. עם זאת, בית המשפט רשאי לשקול גם גורמים נוספים ונסיבות ספציפיות לכל מקרה ומקרה. חשוב לנקוט משנה זהירות בעת יישום בדיקות אלו, שכן כל מקרה הוא ייחודי ואי אפשר ליישם כללים קבועים באופן אוניברסלי.

החוק אינו מחייב פסילת צוואה על רקע שכנוע או גם השפעה אם הם התנהלו בנימוס, בלי איומים ובלי לחץ. כדי להוכיח השפעה בלתי הוגנת יש להציג ראיות המעידות על כך שהמשיב ניסה להפעיל או אולי גם הפעיל השפעה בלתי הוגנת על הנפטר כדי ליצור צוואה לטובת המוטב. אם המנוח הביע בחופשיות את רצונו להעביר נכסים למוטב כמחווה של הכרת תודה על טיפול מסור, הצוואה עשויה להיחשב כצוואה תקפה.

שאלות ותשובות

לא. התנגדות לצוואה השפעה בלתי הוגנת קיימת רק כאשר מוכיחים שהיורש ניצל את הקשר שבינו לבין המוריש כדי לזכות ברכוש של המוריש.

כן. כדי להעריך התנגדות לצוואה השפעה בלתי הוגנת בודקים בתי המשפט מספר קריטריונים כמו מידת העצמאות של המוריש, ניתוק של קשרים עם אחרים מלבד עם היורש, נסיבות כתיבת הצוואה ועוד.

כאשר חוששים ממצב של התנגדות לצוואה השפעה בלתי הוגנת כדאי לשים לב למספר סימנים כמו: המוריש תלוי לחלוטין באדם העלול להפעיל עליו השפעה בלתי הוגנת, האדם החשוד מבודד את המוריש מסביבתו הטבעית, מתעוררים חששות כי על המוריש מופעלים איומים ולחצים ועוד.

שתפו כאן:
לקבלת מענה מהיר
שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
ניווט מהיר
חיפוש כתבות
שרותי המשרד
כתבות אחרונות
לקוחות ממליצים
לקביעת פגישה חינם ב-WhatsApp