התנגדות לצוואה בשל חוסר כשירות

התנגדות לצוואה בשל חוסר כשירות

צוואה היא מסמך משפטי המאפשר לאדם להחליט כיצד יחולק רכושו לאחר מותו. עם זאת, לעתים מתעוררות טענות כנגד תוקפה של צוואה ואחת העילות המרכזיות להתנגדות היא חוסר כשירות של המצווה בעת עריכת הצוואה.

חוסר כשירות פירושו שהמצווה לא היה במצב נפשי או שכלי תקין המאפשר לו להבין את משמעות מעשיו ולקבל החלטות באופן רציונלי בשל סיבות שונות כמו מחלות נפש, תרופות ממכרות, דמנציה ומצבים של אובדן הכרה.

על המתנגד לצוואה מוטל נטל ההוכחה. עליו להוכיח שהמצווה סבל מחוסר כשירות בזמן עריכת הצוואה באמצעות ראיות כגון חוות דעת רפואיות, עדויות של קרובים ועוד. אם ההתנגדות מתקבלת, הצוואה עלולה להתבטל כולה או חלקה, והעיזבון יחולק לפי דין הירושה.

התנגדות לצוואה בשל חוסר כשירות היא הליך מורכב הדורש הוכחות משכנעות. פנינו אל עורך הדין אלעד בן, מומחה לצוואות וירושות, וביקשנו ממנו הסברים  ועצות חכמות ודוגמאות באשר לתהליך.

לקבלת מענה מהיר - שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

התנגדות לצוואה בשל חוסר כשירות- מהו חוסר כשירות

חוסר כשירות לכתיבת צוואה מתייחס למצב שבו המצווה אינו בעל כושר שכלי או נפשי מספיק כדי להבין את משמעות מעשה עריכת הצוואה והשלכותיו. זה יכול לנבוע ממצבים כגון מחלות נפש, דמנציה, השפעת תרופות או חומרים ממכרים או אי-הכרה זמנית עקב פגיעה או מצב רפואי אחר.

כאשר מתקיים חוסר כשירות כזה בזמן עריכת הצוואה, היא עלולה להתבטל כולה או חלקה על ידי בית המשפט.

 

איך אפשר להוכיח חוסר כשירות לעריכת צוואה

ההוכחה על חוסר כשירות לכתיבת צוואה מוטלת על המתנגד. כדי להוכיח כי המצווה סבל מחוסר כשירות עליו להציג ראיות משכנעות המצביעות על כך שהמצווה סבל ממצב נפשי או שכלי שלא אפשר לו להבין את משמעות מעשה עריכת הצוואה והשלכותיו.

ראיות אפשריות כוללות חוות דעת רפואיות המתעדות מחלות נפש, דמנציה או אי-שפיות דעת בזמן עריכת הצוואה, עדויות של קרובים ואנשי צוות רפואי על התנהגות חריגה או אובדן הכרה ותיעוד של השפעת תרופות או חומרים ממכרים שיכולים לפגוע בשיקול הדעת.

 

מהן ההשלכות של קבלת ההתנגדות?

קבלת ההתנגדות לצוואה בשל חוסר כשירות של המצווה גוררת השלכות משמעותיות. במקרה כזה, בית המשפט עשוי לבטל את הצוואה כולה או חלקים ממנה בהתאם לממצאים לגבי מצבו הנפשי והשכלי של המצווה בעת עריכתה. כתוצאה מכך, חלוקת העיזבון לא תעשה על פי רצונו המפורש של המוריש כפי שבא לידי ביטוי בצוואה, אלא על פי דין הירושה הקבוע בחוק.

במילים אחרות, הרכוש יחולק באופן שוויוני בין היורשים על פי הקרבה המשפחתית למנוח, ללא התחשבות בהוראות הצוואה שנפסלה.

 

משולחנו של עורך הדין – פסילת צוואה בעילת חוסר כשירות

ע"א 6368/97 – פסק דין מרכזי בעניין חוסר כשירות לעריכת צוואה המדגיש את חשיבות בחינת כשירותו של אדם לערוך צוואה.

אדם שסבל ממחלת אלצהיימר מתקדמת ערך צוואה. לאחר מותו, התנגדו יורשיו החוקיים לצוואה בטענת חוסר כשירות.

בית המשפט העליון ביטל את הצוואה וקבע כי המנוח לא היה כשיר לערוך אותה. בית המשפט קבע כי אצל המוריש חלה ירידה קוגניטיבית משמעותית וכתוצאה מכך חוסר הבנה של משמעות הצוואה והיעדר יכולת לקבל החלטות רציונליות פגעו ביכולתו של המנוח לערוך צוואה תקפה.

במהלך הדיונים בית המשפט ניתח את הראיות הרפואיות שהוצגו בפניו, לרבות חוות דעת של נוירולוג ופסיכיאטר. מהראיות עולה כי המנוח סבל מירידה קוגניטיבית משמעותית שהתבטאה בקשיים בזיכרון בשפה, בקבלת החלטות ובתפקוד יומיומי. בית המשפט ציין כי המנוח לא היה מודע למצבו הקוגניטיבי הירוד ולא הבין את משמעות הצוואה שעשה, ולכן בית המשפט ביטל את הצוואה בשל חוסר כשירות.

רוצים להגיש התנגדות לצוואה בשל חוסר כשירות, כדאי להתייעץ עם עורך הדין אלעד בן  כדי לבחון את הסיכויים להצליח בהתנגדות לצוואה בטענת חוסר כשירות.

שתפו כאן:
לקבלת מענה מהיר
שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
ניווט מהיר
חיפוש כתבות
שרותי המשרד
כתבות אחרונות
לקוחות ממליצים
לקביעת פגישה חינם ב-WhatsApp