סוגי צוואות

סוגי צוואות- נבדק

חוק הירושה תשכ"ה – 1965, מגדיר ארבע סוגי צוואות בעלות תוקף משפטי: צוואה בכתב יד, צוואה בפני עדים, צוואה בפני רשות וצוואה בעל פה. בשנת 2005 תוקן החוק והוכנס בו הסעיף הנוגע לצוואה הדדית. מומלץ לערוך את הצוואה בליווי של עו"ד צוואות שמתמחה בכתיבת צוואות. יחד עם זאת, קיימת האפשרות לערוך צוואה באופן עצמאי עם או בלי עדים, אך גם לכך ישנם כללים ורצוי להתייעץ עם עו"ד המתמחה בצוואות לפני עריכת הצוואה.

תוקפן של סוגי צוואות שנערכות באופן עצמאי וללא ליווי עורך דין לענייני ירושה יתקבלו על ידי הרשם לענייני ירושה או על ידי בית המשפט באופן מלא ובתנאי שיעמדו בתנאים המפורטים בחוק הירושה.

לקבלת מענה מהיר - שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

סוגי צוואות הקיימות:

צוואה בכתב יד– בהתאם לסעיף 19 לחוק הירושה. יכול המוריש לנסח צוואה בכתב ידו ולקבוע את אופן חלוקת עזבונו לאחר פטירתו. על הצוואה להיות מנוסחת לכל אורכה בכתב ידו של המוריש עצמו ובסופה נדרשת להופיע חתימתו. חתימה זו מאשר את תוקפה המשפטי של הצוואה. מומלץ להתייעץ עם עו"ד המומחה בענייני צוואות וירושות בטרם תיערך צוואה בכתב יד.

צוואה בפני עדים– בהתאם לסעיף 20 לחוק הירושה יכול המוריש לנסח צוואה בנוכחותם ועדותם של אנשים אחרים, גם צוואה זו מנוסחת בכתב ידו של המוריש ובסופה תופיע חתימתו של המוריש. בנוסף לכך נדרשת גם חתימתם של שני עדים על גבי הצוואה. זאת לאחר שהמוריש הביע בפניהם את רצונו שזו תהיה צוואתו ושני העדים מאשרים זאת.

צוואה בפני רשות–בהתאם לסעיף 22 לחוק הירושה צוואה זו נערכת בפני גורמים משפטיים מסוימים. גורמים אלה מוגדרים בחוק כ"רשות" כגון: בית המשפט ישראל (הצוואה מועברת לרשותו של הרשם או שופט). בתי דין דתיים המוכרים בחוק או נוטריון מוסמך. חשוב להקפיד כי לאחר שהצוואה עברה לידי "הרשות" היא תיקרא בקול בפני המוריש באופן שיהיה ברור למוריש. לאחר קבלת הסכמתו הדברים יועלו על הכתב ויחתמו על ידי הגורם המשפטי אליו הועברה הצוואה.

צוואה בעל פה– בהתאם לסעיף 23 לחוק הירושה רשאי המוריש לומר את צוואתו בעל פה, אולם תוקף משפטי זה קיים רק במקרים חריגים בהם המוריש על ערש דווי או רואה עצמו במצב זה. במקרים אלו המוריש יאמר את צוואתו בפני שני עדים, לאחר שמיעת הצוואה יועלה הנוסח המלא על הכתב ויקרא "זיכרון דברים" בצירוף תאריך. זיכרון הדברים יופקדו במשרדי הרשם לענייני ירושה סמוך ככל שניתן כתיבת זיכרון הדברים. חשוב להבהיר שבמידה והמוריש נותר בחיים למעלה מחודש מיום מתן הצוואה, תהיה הצוואה בטלה ומבוטלת ויש לנסח צוואה חדשה.

צוואה הינה מסמך רגיש ובעל משמעות רבה. מדובר במסמך הקובע מה יעלה בגורל רכושו של אדם לאחר פטירתו. על כן, מומלץ לערוך צוואה בסיועו של עורך דין מומחה לצוואות. עו"ד צוואות אלעד בן בעל ניסיון רב ממליץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בעיזבונות, צוואות וירושה לגבי הנקודות החשובות וזאת כדי למנוע חוסר בהירות או טעות בניסוח הצוואה, חוסר בהירות שעלול ליצור קשיים ובעיות במימוש הצוואה, גם במידה והוחלט לערוך את הצוואה באופן עצמאי (לדוג' בצוואה בכתב יד).

במשרדנו עובדים עורכי דין רבים בעלי ניסיון רב בניהול תיקי ירושה גדולים ומורכבים. המשרד מורכב ממגוון עורכי דין בעלי ניסיון רב בשירות המדינה כמו האפוטרופוס הכללי ורשם הירושות. ניסיון שצברו עורכי הדין בירושה ובניהול תיקי עיזבונות יסייע בייעוץ נכון שימנע בעתיד אי הבנה ועוגמת נפש.

שתפו כאן:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
לקבלת מענה מהיר
שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
חיפוש כתבות
שרותי המשרד
כתבות אחרונות
יורשים חוקיים

ניווט מהיר לאחר שאדם הלך לעולמו עוברים נכסיו, הזכויות והחובות,

לקוחות ממליצים
Open chat
לקביעת פגישה חינם ב-WhatsApp