ייפוי כח מתמשך ומתן הוראות

ייפוי כח מתמשך הוא מסמך משפטי ייחודי, באמצעותו רשאי כל אדם בן 18 ומעלה, לבחור את האדם או מספר אנשים אשר ידאג לרווחתו ולענייניו, כאשר הוא לא יוכל לעשות זאת בעצמו. הממנה בוחר את זהותו של מיופה הכח, את היקף הסמכויות שלו ואף רשאי לתת לו הוראות ספציפיות כיצד למלא את תפקידו. האפשרות למתן הנחיות מבטיחה כי רצונותיו של הממנה ייושמו בצורה הטובה ביותר על ידי מיופה הכח.

לקבלת מענה מהיר - שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הקדמה על ייפוי כח

לכל אחד מאיתנו קיימת הזכות לנהל את חייו כפי שהוא רואה לנכון. כך גם כאשר לא נוכל להמשיך ולדאוג לעצמנו מפאת מצב פיזי או נפשי, הכיצד? באמצעות עריכת ייפוי כח מתמשך. זהו מסמך משפטי בו אנו ממנים אדם אחר, אחד או יותר, אשר יהיה מוסמך לפעול בשמנו בעניינים שקבענו ולדאוג לרווחתנו. אדם העורך ייפוי כח מתמשך נקרא ממנה או מייפה כח ואילו המתמנה לתפקיד נקרא ממונה או מיופה כח. מלבד בחירת זהותו של מיופה הכח וסמכויותיו, החוק גם מאפשר לממנה לרשום במסמך הנחיות מקדימות עבורו לביצוע התפקיד. כל אלו מבטיחים כי ביום שבו נזדקק לעזרה בניהול חיינו, האדם שבחרנו הוא זה אשר ידאג לנו והוא יעשה כן בהתאם להוראות וההנחיות שהתווינו לו במסגרת ייפוי הכח. חשוב לציין, כי כל עוד הממנה כשיר משפטית, הוא רשאי לתקן את ייפוי הכח, למשל, להחליף או להוסיף מיופה כח, לערוך שינויים בסמכויותיו, להוסיף או לגרוע הוראות ממנו ואף לבטל אותו.


גולשים נוספים התעניינו גם בחלוקת עזבון


מתן הוראות בייפוי כח מתמשך

כאמור מעלה, הממנה הוא זה אשר קובע את היקף הסמכויות של מיופה הכח. אלו יכולות להיות רחבות מאוד ולכלול את כל ענייניו של הממנה או לחילופין, יכולות להתייחס רק לתחום ספציפי כגון ענייני רכוש או בריאות. בנוסף לכך, רשאי הממנה לתת למיופה הכח הנחיות כיצד עליו ליישם את הסמכויות שניתנו לו. כאשר הממנה כותב במסמך הנחיות ממוקדות, הוא מגשים בכך שתי מטרות. האחת, הוא מוודא כי הרצונות וההעדפות שלו לגבי ניהול רכושו, ענייניו האישיים והבריאותיים ייושמו בצורה המיטבית ביותר על ידי מיופה הכח. מטבע הדברים, בשעה שהממנה אינו יכול לדאוג לעצמו, האלטרנטיבה הטובה הבאה היא לוודא שאדם אחר הפועל בשמו, יפעל כפי שהוא היה רוצה ופועל לו היה עושה כן בעצמו. המטרה היא השנייה היא כי על ידי מתן הוראות במסגרת ייפוי כח מתמשך, הממנה מקל מאוד על מיופה הכח לבצע את תפקידו וחוסך לו אפוא התלבטויות רבות שיכולות לעלות במסגרת תפקיד זה.

גבולות הסמכות של מיופה הכח

כפי שאנו מבינים, הממנה הוא זה אשר קובע מהם הענייניים בהם יטפל מיופה הכח בשמו. כן, כאמור מעלה, ייפוי כח מתמשך יכול לחול על כל תחומי החיים של הממנה או על תחום או תחומים ספציפיים. לעניין זה נדגיש שתי נקודות חשובות. הנקודה הראשונה היא כי ישנן פעולות מסוימות שמיופה הכח יהיה רשאי לבצען אך ורק אם הממנה נתן סמכות מפורשת לכך. למשל, מתן תרומה או מתן הלוואה, ביצוע עסקה במקרקעין, מתן הסכמה לביצוע בדיקה פסיכיאטרית ועוד. הנקודה השנייה שראוי לציין היא כי ישנן פעולות מסוימות שמיופה הכח אינו מוסמך לבצע גם אם הממנה נתן בידו את הסמכות לכך במסגרת ייפוי הכח, ביניהן: השתתפות בבחירות, עריכת צוואה והמרת דת.

עורך דין צוואות אלעד בן, הוא בין עורכי הדין המוסמכים לערוך ייפוי כח מתמשך והוא עוסק בכך באופן שוטף. אם הנכם מעוניינים בשירות זה, או אם יש לכם שאלות בעניין, הנכם מוזמנים לפנות אל משרדנו ונשמח לעמוד לשירותכם.


כתבה מעניינת 5 סיבות לפסילת צוואה

שתפו כאן:
לקבלת מענה מהיר
שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
ניווט מהיר
חיפוש כתבות
שרותי המשרד
כתבות אחרונות
לקוחות ממליצים
לקביעת פגישה חינם ב-WhatsApp