לקבלת מענה מהיר

שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

צוואות

מהי צוואה ומהי ירושה על פי דין

עם מותו של אדם עוברים נכסיו ליורשיו, נכסים אלו נקראים "עיזבון" והם ירושתו של הנפטר.
למרות שכתיבת צוואה מסדירות את ירושתו של הנפטר,
בוחרים מרבית האנשים לא לכתוב צוואה ובמקרים אלו תעבור הבעלות על הירושה ליורשים על פי דין.

יחד עם זאת, רבים האנשים הסוברים כי עריכת צוואה מהווה את הדרך הבטוחה והנכונה ביותר לחלוקת עיזבונם ועל פי רצונם של המצווים אותה.

יורשי הנפטר על פי דין הם בן/בת זוגו, ילדי המוריש וצאצאיהם, הוריו של הנפטר וצאצאיהם, הורי הוריו וצאצאיהם, בהתאם לנסיבות ולקבוע בחוק. לכל יורש מוגדרת בחוק על פי חוק זכות ירושה שונה  בהתאם לקרבתו למנוח. על כן,  במידה והנפטר לא ערך את צוואה, כאשר ההמלצה היא לערוך אותה באמצעות עו"ד המתמחה בתחום הירושה והמנוסה בעריכת צוואה, ייתכן כי למרות שרכושו יחולק על פי דין, הדבר לא יעלה בקנה אחד עם רצונו האמיתי של הנפטר באשר לאופן חלוקת רכושו. לשם כך מומלץ לערוך צוואה, באמצעות עורך דין לענייני ירושה בעל ניסיון שידע למנוע בעיות עתידיות הקשורות בחלוקת הרכוש, סכסוכים בקרב היורשים ומשפחת המצווה ולמנוע עוגמת נפש כתוצאה מצוואה שלא נערכה כראוי.

תכנון הצוואה, שימת לב לפרטים החשובים, ללשון החוק ותכנון העיזבון באופן הנכון ועל פי רצונו של הנפטר באמצעות עורך דין לענייני צוואות, תאפשר לעורך הצוואה להביא לידי ביטוי את רצונו ודאגתו לבני המשפחה באופן שהוא רואה לנכון ובהתאם לרצונו.

עו"ד אלעד בן הוא עורך דין לענייני צוואות וירושות, ופועל שנים רבות בתחום ובמהלך שנות עבודתו עסק בניהול תיקי ירושה מהגדולים והמפורסמים בארץ.

בין כתלי בתי המשפט לענייני משפחה מתנהלים מדי יום ביומו מאבקים של יורשים הנוגעים לסכסוכים רבים ומורכבים בענייני ירושה וצוואה, מקרים בהם בני המשפחה לא מגיעים להסכמה ונדרשים לעזרת עו"ד צוואות וירושות, מאבקי ירושה העלולים לגרום למתח יתר בתוך המשפחה, למאבק כלכלי יומיומי בין בני זוגם של היורשים, ילדיהם, צאצאיהם, ידועים בציבור ועוד. מאבקים משפטיים אלו גובים מחירים גבוהים, הן נפשיים והן כלכליים, וגורמים לסכסוכים, נתק משפחתי, טינה ועוגמת נפש רבה.

סכסוכי צוואה וירושה הם סכסוכים שעשויים להיות מורכבים ועל מנת לפתור את הסכסוך נדרשת מומחיות, ניסיון ויצירתיות כדי לסיים את התיק באופן שבו הלקוח יהיה מרוצה, החלוקה תעשה על פי דין והסכסוך יסתיים, משרדנו מורכב ממספר משרד עו"ד המתמחים בתחום הצוואות והירושות, בעלי ניסיון רב בניהול משאים ומתנים מתחומים שונים, חשיבה ודרך הפעולה יצירתיות ולעיתים קרובות ביכולתנו למצוא פתרון לסכסוך מתמשך באמצעות חשיבה מחוץ לקופסא, יתרון נוסף שקיים במשרדו הוא ניסיון רב שנרכש בשרות המדינה, עו"ד לענייני ירושה או עו"ד לענייני צוואות שעבד במסגרת האפוטרופוס הכללי ורשם הירושות, הוא עו"ד צוואות וירושות שמכיר את לשון החוק, החוסרים והבעיות בחוק, סוגי הסכסוכים והדרכים לפתור אותם באופן המהיר, הנכון והטוב ביותר.

צוואה הדדית

צוואה הדדית היא כזו שמומלץ לכתוב בסיועו של עורך דין שמומחה בצוואות וירושות.
צוואה הדדית, כמשמעה לפי סעיף 8א לחוק הירושה, היא צוואה בה שני בני הזוג כותבים צוואה אשר מסתמכות האחת על השנייה.
כאמור צוואה הדדית מושתתת על אמון בין בני הזוג והסתמכות כי כל אחד מבני הזוג יוריש את עזבונו לצד השני.
כמו כן, ניתן להורות בצוואה מה ייעשה ברכושם של בני הזוג לאחר פטירת שניהם.

צוואה הדדית נכתבת על סמך יחסי אמון בין בני הזוג בעודם בחיים. בני זוג רבים נוטים לערוך צוואה הדדית, אולם מעטים יודעים שכאשר עורך דין לענייני צוואות יערוך את הצוואה ההדדית, לא תהיה באפשרותם לשנות את נוסח הצוואה לאחר מות בן או בת הזוג, אלא בהתקיים התנאים הקבועים בחוק, ועל כן חשוב להתייעץ עם עו"ד לצוואות וירושות טרם עריכת צוואה הדדית.

ביטול צוואה הדדית אפשרי במקרים מסוימים בלבד כגון: כאשר שני המצווים בחיים ואחד מבני הזוג מחליט לבטל את הצוואה ושולח מכתב ביטול או במקרה שאחד מבני הזוג נפטר והעיזבון לא חולק, במקרה כזה יצטרך בן הזוג היורש לוותר על חלקו בעיזבון כדי לבטל את צוואתו (ההדדית) או כאשר בני זוג מסכמים בצוואה על ביטול בתנאים מסוימים.

עריכת צוואה הדדית או ביטולה הן נקודות כבדות משקל ובעלות משמעויות רבות לעתיד ולשקט הנפשי של בני הזוג, לכן  חשוב להיעזר במשרד עו"ד לענייני צוואות וירושות שידע להיות גמיש ויצירתי, ובסופו של תהליך עריכת הצוואה יתקבל מסמך שנכתב בשיתוף פעולה מלא ובמטרה להגן מצד אחד על כל אחד מבני הזוג  ומהצד השני לקיים באופן הרצוי את רצונם של שני בני הזוג ודאגתם ליורשיהם.

עורך דין לענייני צוואות וירושות מנוסה יידע להאיר את עיניהם של בני הזוג לאפשרות לערוך צוואה שבה ייקבע כי בן הזוג הנותר יהיה רשאי לעשות ברכוש שברשותו ככל העולה על רוחו או לקבוע הוראות מגבילות וברורות בנוגע לשימוש בעיזבון.

לאחר עריכת הצוואה לשביעות רצונם של בני הזוג נתחיל בהליך הפקדת הצוואה ההדדית. הליך זה זהה להפקדת צוואה אצל רשם הירושה במשרד המשפטים ודורש את נוכחות שני בני הזוג.

חשוב לזכור שלכתיבת צוואה הדדית יש השלכות שונות לגבי עתיד הרכוש של בני הזוג ויורשיהם ומכיוון שביטול צוואות הדדיות מוגבלות על פי הוראות החוק. חשוב לוודא שהצוואה נערכת כראוי על ידי משרד עורכי דין לענייני צוואות, משרד שמתמחה בתחום, מכיר את לשון החוק, המגבלות, היתרונות והחסרונות בעריכת צוואה הדדית.

משרד עו"ד המתמחה בירושות וצוואות שצבר ניסיון, ידע לייעץ ולהבטיח הגנה לכל רכושם של בני הזוג כל עוד אחד מהם בחיים, כך שהיורשים לא יעמדו בפני מצב בו יבקשו לממש חלק מהירושה או ייאלצו לוותר על ממונם או להתפנות מדירתם כל עוד אחד מבני הזוג עדיין בחיים.

עו"ד אלעד בן הוא עורך דין צוואות ומומחה לענייני ירושות וצוואות מנוסה ובעל ניסיון רב בענייני צוואות, כאשר בני הזוג מגיעים למשרדנו לעריכת צוואה הדדית הם מקבלים סקירה מפורטת לגבי היתרונות והחסרונות כגון: הגבלת ביטול צוואה הדדית על פי חוק לפני או אחרי מות אחד מבני הזוג, האפשרות לערוך את הצוואה במסמך אחד או שני מסמכים נפרדים.

שאלות ותשובות לעורך דין צוואות:

צוואה היא מסמך חשוב מאוד המכיל את ההוראות המפורטות על כך כיצד לחלק את הרכוש במקרה של פטירת המנוח. חשוב מאוד לערוך צוואה כי זה יכול למנוע מצבים לא נעימים בעת פטירת האדם ויאפשר שקט נפשי לקרובי המשפחה.

צוואה ניתנת לעריכה בכל עת על ידי נוטריון או בית משפט. מומלץ לערוך צוואה כמה שיותר מוקדם כדי לוודא שכל ההוראות נכתבו בצורה מדוייקת וצלולה ולהבטיח שאף אחד לא יפספס מה שצריך לקבל.

בעזרת צוואה, הנפטר יכול לקבוע מראש את יחסי הירושה ולמנוע מאבקי ירושה עתידיים. זה בגלל שהליך חלוקת הרכוש המפורט בצוואה נעשה ללא בעיות משפטיות.

מאמרים נוספים בתחום הצוואות:

מהן ההשלכות של ביטול צוואה?

ביטול צוואה הוא נושא משפטי מורכב שיש לו השלכות רבות על חלוקת העיזבון לאחר מות המצווה. מדובר בהליך משפטי שעשוי להיות כרוך בקשיים רבים, הן

התנגדות לצוואה ציבורית

צוואה ציבורית, המכונה גם "צוואה בפני רשות", היא אחד מארבע סוגי הצוואות שניתן לערוך על פי חוק הירושה בישראל. זוהי צוואה שנערכת בכתב או בעל

התנגדות לצוואה בשל חוסר כשירות

התנגדות לצוואה בשל חוסר כשירות

צוואה היא מסמך משפטי המאפשר לאדם להחליט כיצד יחולק רכושו לאחר מותו. עם זאת, לעתים מתעוררות טענות כנגד תוקפה של צוואה ואחת העילות המרכזיות להתנגדות

לקביעת פגישה חינם ב-WhatsApp