צוואה לאפוטרופוס או פסול דין

לקבלת מענה מהיר - שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

ישנם מקרים שבהם עורך הצוואה הוא אדם שמונה לו אפוטרופוס או פסול דין. במידה והצוואה נערכה על ידי פסול דין עפ"י חוק הירושה היא תבוטל. מאחר הוא לא מבין מהי הצוואה שהוא חתם עליה.

כאשר מדובר באדם שמונה לו אפוטרופוס שבכוונתו לכתוב צוואה, מומלץ להיפגש עם עורך דין לענייני צוואה ולהסדיר את כתיבת הצוואה באופן תקין שיאושר בסופו של יום ע"י הרשם לענייני ירושה או על ידי בית המשפט.

מיהו אדם שמונה לו אפוטרופוס ומיהו פסול דין

פסול דין הוא אדם שמחמת מחלת נפש או ליקוי שכלי  המוגדר כעניין רפואי קבוע (לא בר חלוף) ואותו אדם אינו לא מסוגל לדאוג לענייניו או להבין את משמעות מעשיו. על מנת שהאדם יוכרז כפסול דין נדרשת החלטה של בית המשפט לכך.

אדם שמונה לו אפוטרופוס הוא אדם שאינו יכול לדאוג לענייניו ועומד בקריטריונים המפורטים בחוק הכשרות המשפטית כגון קטין, אולם בשונה מפסול דין, האדם שמונה לו אפוטרופוסהוא אינו בהכרח אדם שאינו מבין את ההשלכות למעשיו או אינו ודע להם, ולכן במקרים מסוימים הוא יוכל לבצע בעצמו פעולות משפטיות כמו כתיבת צוואה בכפוף למגבלות אשר קיימות בחוק הירושה.

בית המשפט, על פי חוק הכשרות, רשאי למנות אפוטרופוס לקטין, פסול דין או אדם אחר שאינו יכול באופן קבע או ארעי לדאוג לענייניו, כולם או מקצתם.

עריכת צוואה על ידי אדם שמונה לו אפוטרופוס או פסול דין

סעיף 26 לחוק הירושה קובע את בטלותה של צוואה שנעשתה על ידי קטין או פסול דין, אלא אם כן מדובר באדם שהוכח כי מבין ומבחין בטיבה של הצוואה, על אף שמונה לו אפוטרופוס.

במקרים בהם נערכה צוואה על ידי פסול דין, גם אם יוכח שפסול הדין ידע להבין את טיבה של הצוואה תבוטל הצוואה מאחר ועל פי סעיף 26 לחוק הירושה נקבע כי צוואה שנערכה בתקופת פסלות הדין, בטלה.

במקרה של אדם שמונה לו אפוטרופוס החוק מתייחס באופן שונה, האדם המשמש כאפוטרופוס (כאשר אינו קטין) כשיר לעריכת פעולות משפטיות, לכן צוואה שערך האדם המשמש לו כאפוטרופוס תהיה תקפה, אלא אם כן הוכח שהאדם שמונה כאפוטרופוס לא היה מסוגל להבחין בטיבה של הצוואה, כלומר הוכח כי האדם המשמש לו אפוטרופוס היה ביום בו כתב את צוואתו פסול דין.

נטל הוכחת קיומה של המגבלה מוטל על הטוען למגבלה, אין די בהעלאת ספקות, יש צורך להוכיח כי מצבו המנטלי והנפשי הם שהובילו את כותב הצוואה, הלכה למעשה לכתיבת הצוואה כפי שנכתבה.

כיצד לפעול באופן הנכון

כאשר קיימת צוואה שנכתבה על ידי אדם שמוגדר כאפוטרופוס או כאשר אדם שמונה לו אפוטרופוס מעוניין לערוך צוואה, מומלץ להיעזר בעורך דין ירושה בעל ניסיון שיידע לערוך את הצוואה באופן שתקבל תוקף חוקי על אף היות המצווה אדם שמונה לו אפוטרופוס.

עו"ד אלעד בין הרוש וצוות המשרד מתמחים ומוכרים כמשרד מוביל בתחום ירושה וצוואות, צוות המשרד בעל ניסיון רב בשירות הפרטי והציבורי, מובילים תיקי ירושה פשוטים ומורכבים בארץ ובחו"ל. למשרדנו, המתמחה בענייני צוואה וירושה, יש הידע והכלים המשפטיים לנסח צוואה שאינה משתמעת לשתי פנים ובעלת תקפות חוקית גם אם מדובר באדם שמונה לו אפוטרופוס. מומלץ לפנות למשרדנו לפני עריכת הצוואה ובכך למנוע פסילת צוואה או עיכובים במימוש הצוואה.

שאלות ותשובות

אפוטרופוס הינו אדם אשר מונה על מנת לדאוג לצרכיו של אדם אחר אשר אינו לוקח בנפשו משימת זהירות משלו. לאפוטרופוס יש זכות וחובה לדאוג לתושבות האדם שהוא מונה לדאוג לצורכיו.

פסול דין הוא שם שניתן לאדם שיש לו מחלת נפש או לקות מסויימת, מהן הוא אינו מסוגל להבין את משמעות מעשיו. אדם כזה אינו יכול לקבל קבלת פנים כלפי עצמו ואינו מסוגל לדאוג לענייניו.

כאשר מכתיבים צוואה וקיים אפוטרופוס, חשוב לציין בצוואה כי כזה מונה ובנוסף, לכתוב את שמו ופרטי התקשרות. כדי לוודא כי הצוואה נכתבה באמצעות עורך דין צוואות מקצועי, מומלץ לפנות לעורך דין אשר יוכל לסייע בכתיבתה.

שתפו כאן:
לקבלת מענה מהיר
שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
ניווט מהיר
חיפוש כתבות
שרותי המשרד
כתבות אחרונות
לקוחות ממליצים
לקביעת פגישה חינם ב-WhatsApp