צוואה זוגית

לקבלת מענה מהיר - שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אצל כל אדם אשר מתקרב לגיל הזהב מתעוררת השאלה מה ייעשה ברכושו לאחר מותו.  החוק מאפשר את חלוקת הרכוש לאחר פטירתו של אדם בשתי דרכים, בהתאם לחוק הירושה ובדרך של כתיבת צוואה. חוק הירושה קובע את חלוקת הרכוש בין בני המשפחה ומתעדף את דרגות הקרבה המשפחתית בדרך לקבלת הירושה, הצוואה לעומת זאת, מאפשרת לאדם להחליט לפי רצונו הבלעדי מה ייעשה ברכושו לאחר מותו.

החוק מכיר בסוגים שונים של צוואות, אחת מהן היא צוואה זוגית או בשמה הנוסף, צוואה הדדית.

צוואה זוגית היא צוואה משותפת לשני בני הזוג החיים יחד, צוואה שבה הם מגדירים במשותף מי יהיו היורשים שלהם ומה יהיה החלק של כל יורש בצוואה. בדרך כלל, ברוב המקרים, כל אחד מבני הזוג מצווה את הרכוש לבן זוגו שייוותר בחיים לאחר מות בן הזוג הראשון, וביחד הם מחליטים מי יירש את הרכוש המשותף לאחר ששניהם ילכו לעולמם.

צוואה זוגית – דברים שחשוב לדעת

בצוואה הזוגית אין אפשרות לבצע שינויים לאחר שאחד מבני הזוג הלך לעולמו. כאשר שני בני הזוג החתומים על הצוואה עדיין בחיים, יכול כל אחד מבני הזוג לחזור בו מהחתימה על הצוואה, אך לאחר שאחד מבני הזוג הלך לעולמו, אם ירצה בן הזוג שנותר בחיים לשנות את הצוואה, יהיה עליו להחזיר את הרכוש אשר ירש עקב הצוואה, לעיזבון.

אומנם הצוואה הזוגית מגבילה את בן הזוג שנותר בחיים מלצוות את הרכוש לגורם אחר שלא נזכר בצוואה, אך היא אינה מונעת ממנו לבזבז ולדלל את הרכוש המשותף שנשאר. הוא, לדוגמה, יכול למכור את הדירה המשותפת ולעשות בכספי התמורה כל מה שעולה על דעתו ואפילו לבזבז את כל הרכוש ולא להשאיר ליורשים הבאים אחריו, כפי שנקבע בצוואה הזוגית, דבר. 

5 טיפים חשובים לצוואה זוגית

השתמשו במנגנוני הגנה

החוק מאפשר להשתמש במנגנוני הגנה שיבטיחו את ההעברה של רוב הרכוש המשותף לילדים או ליורשים האחרים בהתאם לכתוב בצוואה הזוגית. אתם יכולים למשל להחליט שבן הזוג רשאי להשכיר את הדירה המשותפת, ליהנות מכספי שכר הדירה אך לא למכור אותה. אם יש לכם חסכונות משותפים, אתם יכולים להחליט שבן הזוג ייהנה מהריבית על החיסכון, אך לא מכספי הקרן וכדומה.

לפני שאתם חותמים על הצוואה הזוגית כדאי לכם לשאול את עצמכם שתי שאלות

האחת, מה הייתם רוצים שיקרה אם אתם תהיו הראשונים לעזוב את העולם, והשנייה מה הייתם רוצים שיקרה אם בן הזוג שלכם יהיה הראשון שיעזוב את העולם. אם לא הגעתם להסכמה, מותר לכם לא להסכים, אתם לא חייבים לחתום עכשיו על הצוואה, אולי כדאי לערב גורם משפטי מוסמך שצבר ניסיון רב בסיטואציות שונות של כתיבת צוואה זוגית או להחליט שבמקום לכתוב צוואה זוגית, עדיף לכתוב צוואה אישית.

אם אתם רוצים לתת לאחד הילדים יותר, עשו זאת כאשר אתם עדיין בחיים.

זכותכם לחשוב שאחד מילדכם זקוק לעזרה יותר מאשר שאר הילדים ואתם חושבים שצריך לעזור לו יותר, אך זכרו, צוואות לא שוויוניות בין הילדים זה אחד מהגורמים הנפוצים לקנאה, מחלוקות ומריבות בין היורשים. אם אתם רוצים לעזר לילד אחד יותר, תנו לו כאשר אתם עדיין בחיים. אל תמתינו לצוואה ואל  תעוררו מחלוקות ומריבות במשפחה.

אל תמהרו להפקיד את הצוואה אצל רשם הירושות

קחו את הזמן ואפשרו לעצמכם לעכל ולחשוב שוב על תכני הצוואה ואם צריך לבצע בה שינויים. כדאי לדעת שלהחלפת הצוואה או לשינוי של סעיפים מסוימים בה אחרי שהופקדה אצל רשם לענייני הירושה, יש עלות.

כתבתם צוואה זוגית והפקדתם אותה אצל רשם הירושה או אצל אדם נאמן

עדכנו את הילדים על כך שערכתם צוואה וגם על תוכנה. אל תערבו את הילדים במהלך כתיבה הצוואה, עדכנו אותם רק לאחר שחתמתם עליה. כך תמנעו מתחים מיותרים וסכסוכים עתידיים בין היורשים.

שתפו כאן:
לקבלת מענה מהיר
שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
ניווט מהיר
חיפוש כתבות
שרותי המשרד
כתבות אחרונות
לקוחות ממליצים
לקביעת פגישה חינם ב-WhatsApp