עילות התנגדות לצוואה

התנגדות לצוואה הוא הליך משפטי שמטרתו להביא לכדי פסילת צוואה. אם בית המשפט יקבל את בקשת ההתנגדות, משמעות הדבר היא כי רכושו של הנפטר יחולק על פי סדר הירושה שבחוק או על פי צוואה אחרת. ישנן מספר עילות התנגדות לצוואה כגון: צוואה לטובת עדים, השפעה בלתי הוגנת ואי כשירות לערוך צוואה.

לקבלת מענה מהיר - שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

ניווט מהיר

מהי התנגדות לצוואה?

חוק הירושה מאפשר לכל אדם בעל עניין, להגיש התנגדות לצוואה. זהו הליך משפטי המתקיים בבית המשפט לענייני משפחה, במסגרתו ניתנת למבקש הזדמנות להוכיח את קיומה של אחת מעילות הפסילה שבחוק. מתי מוגשת התנגדות לצוואה? לאחר שהיורשים הגישו בקשה לצו קיום צוואה(קראו עוד על בקשת צו ירושה), הנותן לה תוקף חוקי ומאפשר להם לחלק את הרכוש ביניהם על פי הקבוע בה. הגשת התנגדות עוצרת את התהליך הזה ואם היא תתקבל על ידי בית המשפט, הצוואה תבוטל והרכוש יחולק באחת משתי דרכים: אם המתנגד לצוואה הציג צוואה אחרת תקפה, אזי העזבון יחולק על פי הכתוב בה. אם לא, יחולק רכושו של המנוח על פי סדר הירושה שבחוק, המהווה את הסדר ברירת המחדל בכל מקרה שבו אין צוואה תקפה. עילות התנגדות לצוואה מנויות בחוק הירושה, נציג להלן שלוש מהן: האחת צוואה לטובת עדים, השנייה השפעה בלתי הוגנת והשלישית אי כשירות המצווה לערוך צוואה.

עילות התנגדות לצוואה

עקרון על בדיני ירושה הוא כי המצווה ערך את צוואתו מרצון חופשי וכנה. לכן, חלק ניכר מעילות הפסילה מתייחסות למצב הפוגע בעקרון זה. אחת מהן היא צוואה לטובת עדים, על פיה, כאשר הוראת צוואה מזכה את העדים לה או את מי שלקח חלק אחר בעריכתה, היא בטלה. דוגמא נוספת בהקשר זה היא השפעה בלתי הוגנת. זוהי טענה המכוונת לכך כי בזמן עריכת הצוואה, היה המצווה תחת השפעה בלתי הוגנת של אחד נהנים מהצוואה. משכך, היא איננה משקפת את רצונו האמיתי ויש לבטלה. עילה נוספת בגינה ניתן להתנגד לצוואה היא טענה של אי כשירות. עריכת צוואה היא פעולה משפטית ולכן, אם במועד עריכתה, יוכח לבית המשפט כי המצווה לא היה מודע למשמעותה של הפעולה, הרי שדינה של הצוואה להיפסל. העילות הללו הנן עילות מהותיות לפסילת צוואה, אך ניתן גם להתנגד לצוואה על בסיס פגם צורני, טכני, כפי שיוסבר להלן.

פגם צורני בצוואה

ישנן עילות התנגדות לצוואה שאינן מתבססות על הפן המהותי שבה, כגון אלו שהוצגו לעיל, אלא הטענה הנה שיש לפסול את הצוואה בשל פגם טכני. חשוב לציין, כי הפגם חייב להיות אחד ממרכיבי היסוד של אותו סוג צוואה, שאם לא, ישנה סמכות לבית המשפט לקיים את הצוואה על אף קיומו פגם צורני. כך למשל, אם מדובר בצוואה בכתב יד, מרכיב יסוד הוא כי הצוואה כתובה כולה בכתב היד של המצווה. אם יוכיח המבקש כי אין זה כך, הצוואה תיפסל. דוגמא נוספת היא צוואה בעדים. על פי חוק הירושה, עליה להיערך בנוכחות שני עדים ותנאי זה אינו בר תיקון, כלומר, בית המשפט לא יוכל להכשיר את הצוואה ולקיים אותה כשתנאי זה לא התקיים.

פנייה לייצוג משפטי

התנגדות לצוואה הוא הליך משפטי מורכב, המתנהל בבית המשפט לענייני משפחה. מטרתו היא להביא לפסילתה של צוואה ולפיכך, למנוע את חלוקת הרכוש של המנוח בין היורשים על פיה. בית המשפט לא יבטל בנקל צוואה ועל המבקש מוטל נטל הוכחה כבד כי מתקיימת אחת מעילות הפסילה שבחוק ולא ניתן להכשיר את הצוואה במקרה דנן. על מנת להגדיל את הסיכוי לקבלת ההתנגדות על ידי בית המשפט, המתנגד זקוק לייצוג משפטי מקצועי של עורך דין המתמחה בדיני ירושה ובעל ניסיון רב בניהול הליך זה. משרדו של עורך דין אלעד בן הנו משרד בוטיק בתחום הצוואות והירושות ובעל מוניטין ללא רבב, בזכות הידע המקצועי שצבר, שנות הניסיון הרבות והיחס האישי ללקוח.


אולי יעניין אותך כיצד מתבצעת חלוקת רכוש

שתפו כאן:
לקבלת מענה מהיר
שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
ניווט מהיר
חיפוש כתבות
שרותי המשרד
כתבות אחרונות
לקוחות ממליצים
לקביעת פגישה חינם ב-WhatsApp