עורך דין התנגדות לצוואה

לקבלת מענה מהיר - שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

כאשר אדם הלך לעולמו והשאיר צוואה שבה הוא מורה מה ייעשה ברכושו, על היורשים, הכתובים בצוואה, להגיש בקשה לרשם הירושות לקבלת צו קיום צוואה. ללא צו קיום צוואה, אי אפשר יהיה לממש את רכוש המוריש ולחלק אותו ליורשים.

רשם הירושות מפרסם את הבקשה לקיום הצוואה בעיתונות היומית כדי לאפשר למי שמתנגד לצוואה, להגיש התנגדות לקיום הצוואה.

כל מי שהוא מעוניין בדבר, כלומר, כל מי שיש לו עניין כלכלי בתוצאות של פסילת הצוואה, רשאי להגיש התנגדות לקיום הצוואה.

ההתנגדות לקיום הצוואה צריכה להיות מפורטת, מנומקת ומלווה בעדויות ובמסמכים המתאימים. כאשר מוגשת התנגדות לקיום הצוואה, הבקשה עוברת לבית המשפט לענייני משפחה.

למה חשוב להיעזר בעורך דין?

עורך דין התנגדות לצוואה הוא בעל המקצוע אשר מתמחה בהגשת התנגדות לקיום צוואה, בעל המקצוע שצבר ידע וניסיון רב בתחום. גם אם יש לכם עילות לגיטימיות וצודקות להתנגדות לצוואה, חשוב להגיש את בקשת ההתנגדות כנדרש.

הליך ההתנגדות אינו הליך פשוט מאחר והעד החשוב ביותר, המוריש, כבר אינו בחיים ואין לו אפשרות להגיד את דעתו בצורה ברורה והחלטית. לכן, חשוב לדעת לנסח את הטענות הצודקות ולהוכיח שהן מבטאות את רצון המוריש. כדי להוכיח את הטענות בהצלחה יש צורך בבקיאות, בהבנה מקיפה ובניסיון רב של התהליך.

את ההתנגדות לקיום הצוואה יש להגיש בתוך ארבעה עשר יום מהמועד שבו פורסמה הבקשה לצו קיום הצוואה בעיתונות וברשומות. אומנם, במקרים מסוימים רשם הירושות  יאריך את הזמן שבו אפשר יהיה להתנגד לצוואה, אך בתנאי שתהיה לכך סיבה מוצדקת. חשוב לדעת כי רשם הירושות מגביל את מספר הפעמים להגשת ההתנגדות כך שאי אפשר להאריך את המועד להגשת ההתנגדות עד אין סוף.

הלחץ של הזמן הקצוב להגשת ההתנגדות הוא סיבה נוספת וחשובה, למה מומלץ לשכור עורך דין צוואות. רק עורך דין שצבר ניסיון ומכיר את כל השלבים של הגשת  הבקשה להתנגדות יוכל לעמוד במסגרת הזמן הנדרש ולהגיש את הבקשה כנדרש בצירוף כל המסמכים הנדרשים.

עורך הדין המתמחה בהתנגדות לצוואה ידריך אתכם אילו מסמכים, אילו עדויות ותצהירים חשוב לצרף לבקשה כדי שהיא תתקבל אצל רשם הירושות ובהמשך גם בבית המשפט.

את התביעה לביטול הצוואה מגישים ככתב תביעה לבית המשפט. כותרת התביעה תהיה: התנגדות לקיום צוואה ובהמשך יפורט הסעד הנדרש: דחיית הבקשה לקיום הצוואה. התובע בכתב התביעה יהיה מי שתובע את קיום הצוואה ואילו המתנגד לקיום הצוואה יהיה הנתבע.

באילו עילות אפשר להגיש התנגדות לקיום הצוואה?

כאשר קיימת צוואה מאוחרת שהשאיר אחריו המנוח. לא תמיד כל הצוואות מוגשות לרשם הירושה ובפעמים רבות ייתכן כי אחד מבני משפחתו של המוריש או אחד מידידיו שהיו אתו בקשר מחזיקים בידיהם צוואה מאוחרת יותר, צוואה תקפה שנחתמה בנוכחות שני עדים.

צוואה שנכתבה תחת לחץ – כאשר יוכלו המתנגדים לקיום הצוואה להוכיח כי צוואת המנוח נכתבה תחת לחץ או איומים, סביר להניח כי בית המשפט יקבל את ההתנגדות.

כאשר יוכלו המתנגדים להוכיח כי המנוח לא היה כשיר מבחינה משפטית, והוא לא הבין ולא ידע על מה הוא חתם או שהמצווה היה קטין או פסול דין.

במצבים שבהם הצוואה נכתבה תחת השפעה בלתי הוגנת.

כאשר הצוואה המוגשת לצו קיום הצוואה היא צוואה מודפסת שנערכה ללא עדים ולא נעשתה בפני רשות.

כאשר הייתה מעורבות בעריכת צוואה – כאשר האנשים שהיו עדים לחתימה על הצוואה השתתפו בעשיית הצוואה.

ישנם פגמים צורניים אשר עלולים לפסול את הצוואה: כאשר הצוואה סתומה וההוראות השונות בה אינן ברורות, יש רק חתימה של עד אחד במקום שני עדים כנדרש, אין חתימה של המצווה או שיש חתימה שלו, אך כתב היד שונה מחתימתו הרגילה, כאשר נפלה טעות סופר מהותית ועוד.

לסיכום, לעתים הגשת התנגדות לצוואה עלולה לגרום למריבות ולמחלוקות קשות בין בני המשפחה. מעורבות של עורך דין התנגדות לצוואה עשויה להנמיך את הלהבות ולסיים את מימוש הצוואה ביחסי שלום בין בני המשפחה.

שאלות ותשובות

אפשר להגיש התנגדות לצוואה עד שבעים ושתיים שעות מהמועד שבו פורסמה הבקשה לצו קיום צוואה. במקרים מסוימים הרשם לענייני צוואה רשאי להאריך את הזמן.

אפשר, אבל לא כדאי. עורך דין מומחה לצוואות ידע להגיש את ההתנגדות בדרך שתמרב את סיכויי ההצלחה.

לא. אבל אם לא תכתבו צוואה, העיזבון לא יחולק בהתאם לרצונכם, אלא בהתאם לחוק הירושה.

שתפו כאן:
לקבלת מענה מהיר
שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
ניווט מהיר
חיפוש כתבות
שרותי המשרד
כתבות אחרונות
לקוחות ממליצים
לקביעת פגישה חינם ב-WhatsApp