עורך דין הפקעות

לקבלת מענה מהיר - שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הפקעה של מקרקעין היא הפקעה כפויה שבה מתבצעת הפקעת קרקע מאדם פרטי לצרכי ציבור ולמטרות ספציפיות המוגדרות בחוק. ההפקעה שבה הרשות לוקחת בכפייה קרקע פרטית היא הפקעה חוקית והיא מתבצעת בדרך כלל על ידי הרשות המקומית לצרכים כמו בניית כבישים, העברה של קווי מים, בנייה של פארקים ואזורי נופש, שמורות טבע ואזורי עתיקות, חפירות ארכיאולוגיות ועוד.

עורך דין הפקעות – 5 דברים שחשוב לדעת

  • הרשות המפקיעה חייבת לפצות את מי שהמקרקעין שייכים לו בהתאם לחוק, אך הרשות לא מחויבת לפצות עבור כל המקרקעין. בדרך הכלל הפיצוי יעמוד על שישים אחוז משטח המקרקעין, כלומר, ארבעים אחוז מהשטח יופקע ללא פיצוי.
  • הרשות המפקיעה חייבת לפצות גם עבור האלמנטים שהיו מחוברים לקרקע כמו מבנים שהיו על הקרקע המופקעת או גם יבולים חקלאיים ועוד.
  • המחוקק מתייחס לרשות המקומית בתור נאמן שטובת צרכי הציבור עומדת לנגד עיניו, ולכן החוק מעניק לרשות סמכויות מרחיקות לכת כמו הפקעת מקרקעין. לרוע המזל, המציאות היא לא תמיד כזו וישנם מקרים שבהם הרשות הפקיעה מקרקעין פרטיים שלא לטובת הציבור ובפסיקה נדונו גם מקרים שבהם הרשות הפכה את הקרקע המופקעת למקור הכנסה.
  • בנוסף, קיימים מקרים שבהם הרשות מפקיעה מקרקעין ומשתהה מספר שנים רב עד לניצול המקרקעין לטובת הציבור, אם בכלל. בתי המשפט שדנו במקרים אלו קבעו לא אחת כי רשות ציבורית שהפקיעה קרקעות ולא עשתה שימוש בקרקע שבגינו היא הופקעה, כנראה שהיא אינה זקוקה לקרקע, ויותר מזה, בפסקי דין עדכניים אנו מוצאים מקרים שבהם הרשות הפקיעה את הקרקע, אך השתהתה במימוש הקרקע לצורכי הציבור באופן בלתי סביר. במקרים אלו קבע המחוקק כי בעל הקרקע שממנו הקרקע הופקעה רשאי לדרוש את ביטול ההפקעה.
  • הפקעת הקרקע מתנהלת בשלושה שלבים. השלב הראשון הוא שלב ההכרזה שבו מודיעה הרשות על הכוונה להפקיע את הקרקע, השלב השני הוא שלב ההודעה הרשמית שמודיעה הרשות למחזיק בקרקע על ההחלטה וקובעת מועד עליו למסור את הקרקע לרשות והשלב השלישי הוא שלב הקנייה, השלב שבעל הקרקע מקבל פיצוי והמקרקעין עוברים לידי הרשות המפקיעה.

עורך דין הפקעות – איך עורך הדין יכול לסייע לכם?

ישנם מקרים, אם כי לא רבים, שבהם עורך הדין מצליח לבטל את גזרת ההפקעה, אך גם במקרים שבהם אין סיכוי לבטל את ההפקעה, עורך דין הפקעות מיומן ומקצועי יוכל לסייע לכם להגדיל את גובה הפיצויים המגיעים לכם.

כאמור, כארבעים אחוז משטח הקרקע אינו מחויב בפיצוי. אך אם על השטח הזה היה, לדוגמא, מבנה, משרד עורך דין מיומן בתחום ההפקעות ידע לנהל משא ומתן מול הרשות המפקיעה ולדרוש תשלומי פיצויים ריאליים עבור המבנה, גם אם עבור הקרקע לא מגיע פיצוי. הדבר נכון גם לגידולים חקלאיים או לכל אלמנט אחר שהיה מחובר אל הקרקע ובעל הקרקע חווה הפסדים בעקבות ההפקעה. 

עורך דין הפקעות – משולחנו של עורך הדין

במקרה מפורסם שעשה דרכו לערכאות הרשות הציבורית הפקיעה קרקע לצורכי הציבור מכוח תכנית שהייתה אמורה לצאת אל הפועל בתוך עשר שנים ממועד ההפקעה, אלא שהרשות המקומית לא עשתה שימוש בקרקע בתוך הזמן הנקוב ולא עוד, אלא שבשלב מסוים היא החלה לנהל משא ומתן עם בעל הקרקע שממנו הופקעה הקרקע כדי למכור לו את הקרקע המופקעת.

בעל הקרקע פנה אל בית המשפט ולאחר דיונים ממושכים החליט השופט כי מעצם העובדה שהרשות פנתה אל בעל הקרקע המקורי והציע לו את עסקת המכירה, אפשר להבין כי הרשות אינה נזקקת לקרקע לצורכי ציבור. לאור זה קבע בית המשפט שיש להשיב את הקרקע לבעלים והוסיף ואמר כי התנהגות הרשות מהווה חוסר תום לב..

שתפו כאן:
לקבלת מענה מהיר
שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
ניווט מהיר
חיפוש כתבות
שרותי המשרד
כתבות אחרונות
לקוחות ממליצים
לקביעת פגישה חינם ב-WhatsApp