עדות סברה

לקבלת מענה מהיר - שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

עדות סברה היא עדות שבו המעיד מתאר את התרשמותו האישית או שמוסר מסקנות שהסיק באשר לאירוע מסוים שעליו הוא מעיד. בית המשפט מעניק לעדות סברה משקל נמוך, להוציא חריג אחד, עדות של עד מומחה המגיש חוות דעת מקצועית. גם עדותו של העד המומחה נחשבת לעדות סברה, אך בית המשפט מעניק לה משקל גבוה מאחר ומדובר בעדות מקצועית.

מהי עדות, מהי עדות סברה ומהי עדות של מומחה

עדות היא תיאור של מאורע משמעותי או נושא מסוים שמוסר העדות חווה אותו בצורה קרובה והוא יכול לספר עליו. בבית המשפט העדים נחלקים לעדים מטעם התביעה ולעדים מטעם ההגנה.

עדות סברה זו עדות שבה מתאר העד את מה שקלט בחושיו, הרגשתי, חשבתי ועוד. החוק במדינת ישראל אינו מאפשר עדות סברה מקצועית של עד שאינו מומחה בתחום שבו הוא מעיד. לא ייתכן, קובע המחוקק, שדעותיו, מחשבותיו ומסקנותיו יהוו ראיה במשפט. כראיה במשפט יקבל בית המשפט עדות שמעידה על תרחישים, על מצבים שמוסר העדות היה עד להם או עובדות שבידיעתו, אך לא מחשבות או דעות אישיות.

עדות של עד מומחה תעסוק תמיד בנושאים שבהם התמחה העד כמו למשל עדות של רופא העוסקת במצב בריאותו של האדם. עדות של מומחה חורגת מהכלל הקובע שעדויות סברה לא יתקבלו כראיה, מאחר והעדות עוסקת בתחום ההתמחות של העד שעבר הכשרה ונחשב למומחה בתחומו.

עדות סברה – משולחנו של עורך הדין

לדוגמה: מאיר שהיא אינסטלטור במקצועו מסר בעדות לבית המשפט שהוא הכיר היטב את רונית, שכבר הלכה לעולמה, והוא חושב ש"היא לא הייתה נורמלית".

בית המשפט קיבל את עדותו של מאיר, אך העניק לה משקל נמוך מכיוון שמאיר אינו מומחה בתחום בריאות הנפש ואין בכוחו להחליט מי נורמלי ומי לא.

אחרי מאיר עלה על דוכן העדים ד"ר מ. ברקוביץ, רופא מומחה לבריאות הנפש, שהעיד כי רונית סבלה מליקויים קוגניטיביים, היא סבלה מהתקפות זעם מתפרצות, ממצבי רוח קשים ומחרדות קשות.

בית המשפט קיבל את עדותו של ד"ר ברקוביץ מאחר ומדובר בעד מומחה, עד שתחום התמחותו היא בריאות הנפש.

מתי יעניק בית המשפט משקל משמעותו לעדות סברה שאינה עדות של מומחה?

כאשר בית המשפט ישמע עדויות סברה ממקורות שונים כמו למשל כאשר מאיר, האינסטלטור, יעצים את עדותו ויתארו קשת של אירועים בהם הייתה מעורבת רונית בנוכחות עשרות עדים שיעידו גם הם ויתמכו בסיפור של מאיר. כאשר העדים, לדוגמה, יתארו מצבים שבהם קיבלה רונית התקפי זעם וצעקה בצרחות רמות על השכנים, כאשר רונית הופיעה בציבור בלבוש לא הולם או כאשר היא הטרידה את בן השכנים ועוד.

כאשר עדותו של מאיר, עדות סברה כאמור, נתמכת במסמכים שונים כמו למשל תיעוד של תלונות שהגיש מאיר נגד רונית המנוחה או כאשר יציג מאיר בפני בית המשפט עדויות על אשפוז פסיכיאטרי של רונית וכדומה. במקרים אלו סביר להניח כי בית המשפט יעניק משקל רב לעדות הסברה של מאיר שכן, עדות הסברה נתמכת בראיות שאין עליהן כל מחלוקת.

מקרה נוסף של קבלת עדות סברה היא במקרה של הודאת בעל הדין שמחזקת את עדות הסברה של העד.

לסיכום, בית המשפט מעניק משקל רב לעדים המופיעים בבית המשפט במטרה למסור עדות, אך יש להבחין בין עדות שבה מתאר האדם את מה שראה, את המצבים שלהם היה עד, לבין עדות סברה, עדות שבה מתאר העד את  מחשבותיו, את הרגשותיו ואת מסקנותיו. כאשר העד המוסר עדות סברה והוא אינו מומחה בתחום שבו עוסקת העדות, בית המשפט יעניק לעדות משקל נמוך.

שתפו כאן:
לקבלת מענה מהיר
שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
ניווט מהיר
חיפוש כתבות
שרותי המשרד
כתבות אחרונות
לקוחות ממליצים
לקביעת פגישה חינם ב-WhatsApp