מתנה כספית מבן משפחה

לקבלת מענה מהיר - שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מתנות בין בני משפחה הן מעשה שכיח ושגרתי, גם אם המתנות הניתנות הן מתנות בעלות ערך כספי גבוה. אך לא תמיד המתנה ניתנת בתור מחווה או הבעת תודה, לעתים היא ניתנת עבור שירות או פעולות אחרות שמצופה לקבל עבורן תמורה או גם מתנה שאינה ניתנת בתום לב. במקרים אלו רשויות המס רואות בנתינת המתנה עסקה החייבת במס.

מס על מתנה – מה אומר החוק?

סעיף 2 לפקודת מס הכנסה מפרט את המקורות החייבים בתשלום מס, מתנה אינה נמנית בין המקורות האלו, ולכן, לכאורה, היא אינה חייבת במס ומקבל המתנה אינו חייב לדווח עליה למס הכנסה.  אך יחד עם זאת לא כל מתנה פטורה ממס.

אך לעתים הענקת המתנה היא סוג של מכירה לכל דבר, אך בשונה ממכירות אחרות, זוהי מכירה שאין בצדה הענקת תמורה. מאחר וכל עסקת מכר חייבת במס, גם העברה ללא תמורה תהיה חייבת במס למעט מקרים חריגים.

מס על מתנה בין בני משפחה

כדי שהמתנה בין בני המשפחה תהיה פטורה ממס עליה לעמוד במספר תנאים: המתנה תינתן ליחיד או לקרוב, המתנה תוענק בתום לב, המתנה תוענק לתושב ישראל בלבד.

בהתאם לפקודת מס הכנסה קרוב משפחה הוא בן זוג, אח או אחות, הורים, צאצא ובן זוג  של כל אחד מאלה, לרבות צאצא של אח או אחות ואח או אחות של ההורה.

מתנה בתום לב לפי הגדרות המיסוי זוהי מתנה המוענקת ללא תמורה. במקרים רבים רשויות המס יבדקו האם המתנה ניתנה משיקולי מס, האם היא ניתנה תמורת עבודה או שירות או האם היא ניתנה כדי להעלים רכוש מנושים ועוד.

תושב ישראל – לפי ההגדרה – הוא מי שמחזיק באשרה המאפשרת לו לחיות בישראל או מי שעומד במבחן "מרכז החיים".  מבחן מרכז החיים בודק האם מקבל המתנה עובד או עוסק בדרך קבע בישראל, האם הוא ובני משפחתו מתגוררים בישראל או ששהה בארץ מספר ימים ברצף, בהתאם להוראות החוק.

מיסוי מתנה למראית עין – כאשר המתנה היא מתנה פיקטיבית, היא תחויב במס. לדוגמה, אב שהעביר לבנו את הדירה במתנה, אך לאחר פטירת האב התברר שאותה מתנה הייתה רק כדי להימנע ממס ולמעשה היא חלק מהעיזבון שאותו הוריש האב.

לעתים מתרחשות עסקאות של חילופין במשפחה כאשר אחד מבני המשפחה מעניק במתנה כביכול זכות במקרקעין ומקבל בתמורה זכות במקרקעין אחר, ממש כמו בהסכם בין יורשים. אך בעוד שהחלפת נכסים במסגרת חלוקת העיזבון אינה חייבת במס, החלפת נכסים בין בני משפחה בעודם בחיים מחייבת תשלום מס כפול כאילו מדובר בשתי עסקאות.

מס על מתנה כספית

כאשר קרוב משפחה מעניק מתנה כספית מבן משפחה או לקרובו, גם אם הוא גר בישראל, רשות המיסים תבדוק האם מדובר במתנת אמת או מתנה שהיא בגדר קיזוז חובות, תשלום על שירות או ייעוץ  או עבור כל פעולה אחרת שבנסיבות אחרות מקבל המתנה היה מצפה לתשלום וכדומה.

כאשר רשויות החוק יגיעו למסקנה שמתן המתנה היא הסוואה לעסקה אחרת, אמיתית, הם יחייבו את הענקת המתנה במס.

חשוב לדעת שכאשר רשויות המס יקבעו כי המתנה מחויבת במס, גובה המס ייקבע בהתאם לשווי המתנה במועד קבלתה.

מס על מתנה – משולחנו של עורך הדין

המדינה חייבה במס מתנות שקיבל רב מפורסם מבני משפחתו ומקרוביו לחתונת בנו. לכאורה, המתנות שניתנו היו מתנות לזוג הצעיר, אך בדיקה יסודית של רשויות המס העלתה כי בחלק מהמקרים הועברו מתנות בשווי כספי גבוה מהמקובל, מתנות שהיו הסוואה לתשלום לרב עבור שירותים ופעולות נוספות שהוא עשה עבורם.  כאשר רשויות המס נוכחו לדעת כי המתנות ניתנו בדרך של מתנה כדי להעלים הכנסות ולצמצם את תשלומי המס, הם חייבו את מקבל המתנה בתשלום מס על המתנות.

שתפו כאן:
לקבלת מענה מהיר
שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
ניווט מהיר
חיפוש כתבות
שרותי המשרד
כתבות אחרונות
לקוחות ממליצים
לקביעת פגישה חינם ב-WhatsApp