מס על ירושה

בעבר היה נהוג במדינות רבות בעולם, ביניהן גם ישראל, לגבות מס על ירושה. בעוד בישראל בוטל המס בשנת 1981 (קראו עוד), בחלק ממדינות העולם המפותחות כמו לדוגמא בריטניה וארצות הברית עדיין ישנו מס על ירושה.

לקבלת מענה מהיר - שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מה המטרה של מס על ירושה:

מס על ירושה הנקרא גם מס עיזבון הוא מס שמטרתו הייתה ליצור מצב בו ישנו אי שוויון מכיוון שלחלק מהאוכלוסייה יש הון גבוה ולאחרים פחות. הוא אינו מושפע מהיצע וביקוש של השוק או נתונים משתנים אחרים והסכום של המס נקבע באחוזים מתוך הירושה הכללית. מס על ירושה לא נלקח על כל סכום של ירושה אלא על ירושות של סכום מסוים שנקבע על פי חוק.

כאמור בעבר מס על ירושה נלקח מכולם בסכום מסוים של ירושה על פי חוק וזאת על מנת שלא ירוכז הון אצל קבוצות ספציפיות בעוד אחרים נשארים במיעוט כלכלי.  כל מדינה ומדינה קבעה את הסכום עליו יוטל מס על ירושה בהתאם לשיקולים שלה, כולל אפשרות למתן פטור ממס.


גולשים נוספים התעניינו גם בכתבה של ניהול עיזבונות


האם מס על ירושה רלוונטי כיום?

החל משנות ה-2000 המוקדמות החלה מגמה ברוב מדינות העולם לבטל את המס על ירושה בטענה שמדובר במס שאינו רווחי כלל וכמו כן ישנן הוצאות כספיות הנדרשות לצורך גביית המס שמפחיתות ממנו באופן משמעותי והופכות אותו בחלק מהמקרים ללא כלכלי כלל.

מתי מס על ירושה כן רלוונטי? כאשר הנפטר משאיר אחריו חובות קטנים או גדולים ועל היורשים לסגור אותם על מנת לרשת את שאר נכסיו והונו. במקרים שכאלה נגבים החובות מהירושה עצמה ובכך הם בעצם מס עקיף.

רוב המשפחות לא מתכננות את הירושה כמו שצריך ונוצרים חיובי מס כאלה ואחרים שניתן להימנע מהם. משרדו של עורך הדין אלעד בן מתמחה בתכנון ירושה- כתיבה ועריכה של הצוואה בטרם עת, עריכת הסכמים מראש בין היורשים ותכנון הירושה בצורה כזו שלא ייווצרו מיסים באופן מפתיע בעתיד.

בעד ונגד מס על ירושה:

במדינות בהן יש הבדלי מעמדות בולטים מס על ירושה נדרש על מנת לוודא שהון לא נשאר באופן קבוע אצל אוכלוסייה ספציפית שמעבירה אותו הלאה מדור לדור. כך ניתן למנוע הצטברות הון הדרגתי במהלך הדורות- מכיוון שהמס עצמו נגבה רק על סכום מסוים של ירושה ולכן לרוב ישולם על ידי משפחות המורישות ירושה גבוה במיוחד.

הטענה הנגדית טוענת שמעבר לעובדה שמדובר במס שקשה לאכוף אותו, מדובר במס לא יעיל שאינו שווה את ההתעסקות ומעבר לכך יגרום לאזרחים היורשים ירושה להימנע מלטפל בה מול גופים ממשלתיים מוכרים בכדי לא לשלם מס על ירושה בעת הצורך.

עוד נטען שחיוב מס על ירושה יגרום לרבים להבריח את הונם מחוץ למדינה ולנהל את תהליך הירושה מחוץ למדינה ולהתחמק מתשלום ממס בצורה זו.

על מנת להימנע ממיסים עתידיים ומתשלומים מיותרים אנו מזמינים אתכם לפנות למשרדו של אלעד בן על מנת לבצע תכנון צו ירושה בצורה נכונה ויעילה שתחסוך כאב ראש וכספים מיותרים בעתיד.


אולי יעניין אותך קיום צוואה

שתפו כאן:
לקבלת מענה מהיר
שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
ניווט מהיר
חיפוש כתבות
שרותי המשרד
כתבות אחרונות
לקוחות ממליצים
לקביעת פגישה חינם ב-WhatsApp