מנהל עזבון זמני

מנהל עזבון מתמנה על ידי בית המשפט, כאשר המינוי יכול להיות זמני או קבוע. מינוי מנהל זמני נדרש בין היתר כאשר יש צורך דחוף לשלם חובות של העזבון, לממש נכסים מפסידים ובעת חשש מפני קיפוח של אחד היורשים אם לא ימונה לעיזבון מנהל.

לקבלת מענה מהיר - שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מינוי מנהל עזבון

עזבון הוא המונח המשפטי לרכושו של אדם אשר נפטר. ככלל, בעת מותו של אדם, יפנו היורשים

לרשם לענייני ירושה, לצורך קבלת צו קיום צוואה או צו ירושה, בהעדר צוואה. אלו נדרשים על מנת לחלק את העזבון בין היורשים. אולם, לא אחת קורה כי יש צורך בסיוע של צד ג' ניטרלי ופעולה זו נקראת מינוי מנהל לעיזבון. מינוי זה מתבצע על ידי בית המשפט, אם על ידי בקשה שהוגשה לו על ידי היורשים, או משום שהמוריש הורה בצוואתו כי יש למנות מנהל עזבון לרכושו. נדגיש כי  בשני המקרים, בית המשפט אינו מחויב למנות מנהל עזבון ושיקול הדעת שמור לו בעניין זה. כלל זה נכון גם כאשר הצוואה כוללת הוראה מפורשת למינוי מנהל עזבון. כאשר בית המשפט מחליט למנות מנהל עזבון, המינוי יכול להיות זמני או קבוע. מהם ההבדלים בין שני סוגי המינוי הללו?

 

מנהל עזבון זמני

בבואו של בית המשפט למנות מנהל עזבון, יקבע הוא האם המינוי הנו זמני או קבוע. בין השניים יש הבדלים מהותיים. ראשית, סמכויותיו של מנהל עזבון זמני מצומצמות יותר לעומת אלו של מנהל עזבון קבוע. עיקר תפקידו של המנהל הזמני הוא לכנס את נכסי העזבון ולצמצם בהוצאותיו, למשל על ידי תשלום חובות שוטפים או מימוש של נכסים הגורמים להפסד כספי לעיזבון. שנית, משך המינוי של מנהל עזבון זמני והעיתוי שלו שונים. על פי חוק הירושה, אם לא נאמר אחרת בצו בית המשפט, מנהל עזבון זמני ימונה לשישה חודשים בלבד והמינוי הנו לתקופת הביניים שבין יום פטירתו של המוריש לבין מתן צו קיום צוואה או צו ירושה. לעומת זאת, מנהל עזבון קבוע מתמנה בדרך כלל לתקופה של שנתיים והוא ייעשה לרוב לאחר מתן הצווים כאמור. את מי בית המשפט ימנה לתפקיד של מנהל עזבון? בין אם מדובר במינוי קבוע ובין אם במינוי זמני, יבחר הוא את האדם המתאים ביותר לתפקיד ובמקרים רבים יהיה זה עורך דין המתמחה בדיני ירושה וצוואות.

מתי יש צורך במינוי?

בית המשפט ימנה מנהל עזבון זמני במגוון של סיטואציות, כאשר המשותף לכולן הוא הדחיפות במינוי גורם חיצוני ניטראלי עוד בטרם ניתן צו קיום צוואה או צו ירושה. כך למשל, כאשר אחד היורשים הוא פסול דין או קטין ויש חשש כי ללא מינוי של מנהל עזבון זמני, היורשים יפעלו כדי לקפח אותו מהרכוש. סיבה נוספת היא כאשר יש צורך לשלם באופן מיידי תשלומי חובה ולא ניתן להמתין עד למתן הצו, למשל, תשלומים המגיעים לעובדים, מיסים הכרוכים בהחזקת מקרקעין וכיו"ב. סכסוכי ירושה גם הם עילה נפוצה למינוי של מנהל עזבון זמני. חשוב לציין, כי אין רשימת עילות סגורה שבגינה רשאי בית המשפט למנות מנהל עזבון. החוק הותיר עניין זה לשיקול דעתו של בית המשפט הבוחן בכל מקרה לגופו, האם קיימת הצדקה למינוי מנהל עזבון, בין אם זמני ובין אם קבוע. כן נאמר כי כאשר בית המשפט סבור כי טובת העזבון היא להמתין למינוי קבוע של מנהל עזבון כך ייעשה ולא ימנה מנהל עזבון זמני.

 

זקוקים למנהל עזבון? אלעד בן, הוא עורך דין צוואות וירושות ומשמש כמנהל עזבון כחלק מעבודתו המשפטית. לאורך שנות פעילותו, טיפל בתיקי עיזבונות רבים, עתירי נכסים ומורכבות. משרדנו ישמח לעמוד לשירותכם.

שתפו כאן:
לקבלת מענה מהיר
שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
ניווט מהיר
חיפוש כתבות
שרותי המשרד
כתבות אחרונות
לקוחות ממליצים
לקביעת פגישה חינם ב-WhatsApp