מינוי אפוטרופוס לרכוש

אפוטרופוס לרכוש_1
לקבלת מענה מהיר - שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אפוטרופוס הוא גוף או אדם שבית המשפט ממנה כדי לדאוג לעניינים של אדם שאינו מסוגל לדאוג לענייניו בעצמו. ישנם שלושה סוגים של אפוטרופוס, אפוטרופוס לדין, אפוטרופוס לגוף ואפוטרופוס לרכוש.

אפוטרופוס לדין מתמנה כאשר אדם צריך להתנהל מול בית המשפט והוא אינו מסוגל לעשות זאת בעצמו, אפוטרופוס לגוף מתמנה כאשר האדם אינו מסוגל לדאוג לענייניו הרפואיים כמו החלטות על גופו, פנייה לעזרה גופנית ודאגה לרווחתו, אפוטרופוס לרכוש מתמנה כאשר אדם אינו מסוגל לדאוג לרכושו.

אפוטרופוס לרכוש – על כל שאלה, תשובה!

  • מה תפקידו של אפוטרופוס לרכוש?

כאשר אדם נבחר להיות מינוי אפוטרופוס לרכוש תפקידו הוא לדאוג לכל ענייניו הכספיים והכלכליים של החסוי. עליו לסייע בניהול חשבון הבנק, בשמירה על ערכו הריאלי של הרכוש, בהשקעות כספים, בתשלום החשבונות החודשיים, בפיקוח על הזכויות השונות כמו קצבאות, קרנות פנסיה, חברות ביטוח ועוד.

  • מי מפקח על פעולותיו של האפוטרופוס?

האפוטרופוס כפוף למנגנוני פיקוח שתפקידם לוודא שהוא פועל בהתאם לחוק ולטובת החסוי. פעם בשנה על האפוטרופוס לדווח לאפוטרופוס הכללי מה מצבו של החסוי, מה מצב הרכוש שלו ואיזה פעולות הוא ביצע במסגרת תפקידו. על האפוטרופוס לערוך פנקס חשבונות שבו הוא מפרט את כל הפעולות שהוא ביצע ברכושו של החסוי ולשמור את התיעוד למשך שבע שנים.

לא בכל פעולה יכול האפוטרופוס לפעול באופן עצמאי. יש מספר פעולות שעליו לקבל אישור מבית המשפט כדי לבצע אותן, פעולות כמו הוצאת כספים מחשבונו של החסוי, רכישה של מתנות ופעולות נוספות כפי שמפורט בסעיף 47 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות.

  • מתי ממנים לאדם אפוטרופוס?

סעיף 33 א' בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות תשכ"ב -1962 מבהיר מהם המקרים שבהם יש למנות אפוטרופוס לרכוש.

לאדם שאינו יכול לדאוג לענייני הרכוש שלו כמו אדם חולה או אדם שעבר תאונה והוא מרותק למיטה לתקופה ארוכה, לאדם קשיש שאינו יוצא מביתו ועוד.

לקטין מתחת לגיל שמונה עשרה ששני הוריו נפטרו או שהוריו בחיים, אך הם אינם מסוגלים לדאוג לו והאפוטרופסות הטבעית של הורים לילדים נשללה מהם ועוד.

לאדם שהוכרז פסול דין מאחר והוא אינו כשיר מבחינה קוגניטיבית לנהל את ענייניו.

לאדם שזהותו אינה ידועה – במצבים אלו ממנים אפוטרופוס לאדם עד שפרטים על אודות זהותו יתבררו.

  • מי יכול להגיש את הבקשה לקבלת מינוי של אפוטרופוס לרכוש?

עדיפות ראשונה למינוי אפוטרופוס תינתן לבני משפחתו של החסוי כמו בן או בת הזוג או כל קרוב משפחה מתוך הנחה כי קרוב המשפחה, יותר מכל אדם אחר, יפעל בתום לב ומתוך דאגה אמיתית למצבו של החסוי.

כאשר אין בן משפחה מתאים להתמנות כאפוטרופוס או כאשר יש סכסוך משפחתי עמוק, בית המשפט יכול לבחור כל אדם זר אך רק לאחר שהוא ישתכנע שהמועמד הוא בעל יכולות וכישורים ולמלא את התפקיד.

גם תאגידים, ועדות אפוטרופסות לנפגעי השואה והאפוטרופוס הכללי יכולים להגיש בקשה להתמנות כאפוטרופוס.

  • איך מגישים את הבקשה למינוי אפוטרופוס לרכוש?

את הבקשה למינוי אפוטרופוס לרכוש יש להגיש לבית המשפט לענייני משפחה שבאזור מגוריו של החסוי. בבקשה יש לפרט את הסיבות מדוע יש צורך למנות לאותו האדם אפוטרופוס ולציין האם הבקשה היא למינוי קבוע או למינוי זמני. אל הבקשה יש לצרף תצהיר המאמת את תוכן הבקשה.

לסיכום, אפוטרופוס לרכוש מתמנה על ידי בית המשפט ותפקידו הוא לדאוג לענייני הרכוש של החסוי מתוך שמירה על זכויותיו ועל טובתו של החסוי. מינוי אפוטרופוס לרכוש מבטל את עצמאותו של האדם שלו מונה האפוטרופוס והוא אינו יכול יותר לקבל החלטות בעצמו בענייני הרכוש שלו.

שתפו כאן:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
לקבלת מענה מהיר
שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
חיפוש כתבות
שרותי המשרד
כתבות אחרונות
עדות סברה

עדות סברה היא עדות שבו המעיד מתאר את התרשמותו האישית

לקוחות ממליצים
Open chat
לקביעת פגישה חינם ב-WhatsApp