מהי ירושה על פי דין

ירושה על פי דין הוא הסדר משפטי הקבוע בחוק הירושה והוא חל על עזבון של אדם שנפטר, בהעדר צוואה. כמו כן, הוא יחול כאשר הייתה צוואה, אך היא נפסלה על ידי בית המשפט לענייני משפחה, או כאשר הצוואה מתייחסת רק לחלק מרכושו של המנוח.

לקבלת מענה מהיר - שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מהי ירושה על פי דין?

סעיף 2 לחוק הירושה, תשכ"ה – 1965 קובע כי יורשיו של אדם יהיו על פי דין או על פי צוואה. כאשר המנוח הותיר אחריו צוואה, הרי שעיזבונו יחולק על פי הקבוע בה. אולם, במקרים רבים, אנשים הולכים לעולמם מבלי שערכו צוואה ובמצב זה יחול הסדר הירושה שבחוק. ישנן עוד שתי סיטואציות נוספות אשר בהן נפנה אל ירושה על פי דין: האחת, כאשר המנוח ערך צוואה אולם היא אינה מתייחסת לכל נכסיו. השנייה, כאשר הצוואה הוכרזה כפסולה על ידי בית המשפט. נסביר להלן את שני המצבים הללו.


גולשים נוספים התעניינו גם דיני ירושה


צוואה חלקית

כאשר אנו עורכים צוואה, היא אמורה לכלול את כל הנכסים שבבעלותנו ולקבוע את החלוקה שלהם ביו היורשים. מסיבה זו, חשוב לעדכן את הצוואה מדי פעם, בהתאם לשינויים שחלו בעניין זה, כלומר, בהיקף הנכסים. מטבע הדברים, קורה לא אחת, שאדם נפטר וצוואתו איננה מתייחסת לכל הרכוש שלו, אם משום שלא עדכן את הצוואה לאורך השנים ואם משום שהלך לעולמו במפתיע, לפני שהזדמן לו לעשות זאת. אז, הרכוש המופיע בצוואה יעבור ליורשים בחלוקה הכתובה בה ואילו הרכוש שאיננו כלול בצוואה, יעבור ליורשים על פי דין.

 

הצוואה נפסלה

סיטואציה שנייה בה יחול ההסדר של ירושה על פי דין היא כאשר הצוואה הוכרזה כבטלה על ידי בית המשפט. מצב זה יכול לקרות כאשר הוגשה התנגדות לבקשת היורשים למתן צו קיום צוואה, המאפשר להם לחלק את העיזבון ביניהם על פיה. אם בית המשפט קיבל את ההתנגדות, הוא יורה על פסילת הצוואה, כולה או באופן חלקי. על החלק שנפסל, תחול ירושה על פי דין, כלומר, אותם נכסים יעברו ליורשים על פי סדר הופעתם בחוק ולא בצוואה. ניתן להתנגד לצוואה בעילות שונות, ביניהן: אי כשירות המצווה לערוך צוואה, או טענה של השפעה בלתי הוגנת של היורשים כלפי המצווה, אשר שללה את רצונו החופשי ועוד.

 

התנגדות לצוואה

הכלל הוא כי כאשר אדם ערך צוואה, עיזבונו יחולק בהתאם לקבוע בה. אולם לכלל הזה יש חריג והוא כאשר הוגשה התנגדות למימוש הצוואה. אז, בית המשפט יקיים דיון בעניין ויכריע: האם ההתנגדות נדחית, אז הצוואה תקפה והעיזבון אכן יחולק על פי האמור בה, או שמא ההתנגדות מתקבלת, אז הצוואה תוכרז כבטלה. במקרה כזה, רכושו של המנוח יעבור ליורשים על פי חוק ולא ליורשים על פי הצוואה. כמובן כי ככל שיש שוני מהותי יותר בין זהות היורשים בצוואה לבין זהות היורשים על פי חוק, יש לבטלות הצוואה משמעות גדולה יותר. על כן ישנה חשיבות רבה כי כל אחד מן הצדדים יהיה מיוצג על ידי עורך דין לירושה.

צו ירושה וצו קיום צוואה

חלוקת העיזבון, בין אם על פי ירושה ובין אם על פי צוואה, מחייבת לקבל צו מתאים, המעניק תוקף משפטי לזכאות היורשים. במקרה של ירושה על פי דין, יש לקבל צו ירושה ובמקרה של ירושה על פי צוואה, יש לקבל צו קיום צוואה. הרשם לענייני ירושה הוא הגורם אליו יש לפנות לצורך קבלת הצווים. כל אחד מן היורשים רשאי להגיש את הבקשה לצו הנדרש, אך לצורך טיפול יעיל בבקשה, אשר יאפשר את חלוקת הנכסים בין היורשים בהקדם האפשרי, כדאי לפנות בנושא זה לעורך דין שזהו תחום עיסוקו.

מחפשים מענה משפטי מקצועי בתחום הירושה והצוואות? עורך דין לדיני ירושה אלעד בן, בעל ניסיון של עשרות שנים בענף ומעניק ייעוץ וייצוג משפטי בכל קשת הנושאים בתחום.

שתפו כאן:
לקבלת מענה מהיר
שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
ניווט מהיר
חיפוש כתבות
שרותי המשרד
כתבות אחרונות
לקוחות ממליצים
לקביעת פגישה חינם ב-WhatsApp