מהו הסכם בין יורשים /חלוקת עיזבון?

גם אם המנוח הותיר אחריו צוואה מסודרת ותקינה על פי רצונו לחלוקת הרכוש, אין מניעה לשנות את חלוקת עיזבון המנוח.

סעיף 111(ג) לחוק הירושה מאפשר ליורשים לשנות את הוראות החלוקה הקובעות בצוואה באמצעות הסכם חלוקת עיזבון, ליורשים יש שיקול דעת ביחס לאופן שבו יחולק ביניהם הרכוש שירשו.

לקבלת מענה מהיר - שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הסיבות לעריכת הסכם חלוקת עיזבון

הסיבות לעריכת הסכם חלוקת עיזבון בניגוד לצוואה או לחלוקת ירושה על פי דין יכולות להיות שונות: שיקולי מס ופטורים ממיסים שונים, חוסר רצון לרשת במשותף דירה או נכס אחר אלא להפריד בין היורשים כדי למנוע חיכוכים מיותרים, רצון של חלק מהיורשים להעביר חלק גדול יותר מהרכוש ליורשים שזקוקים לו ועוד.

דגשים חשובים לחלוקת עיזבון בהסכם בין היורשים

  • אין מגבלה על אופן חלוקת העיזבון בין היורשים, כל הסכמה היא הסכמה לגיטימית גם אם היא מבוצעת באופן לא שוויוני.
  • ניתן לשנות את חלוקת הרכוש באופן חלקי לגבי נכסים או כספים מסוימים.
  • חשוב לערוך את ההסכם לפני שהעיזבון חולק, מאחר ובמידה וההסכם מתבצע לאחר חלוקת הרכוש ייחשב ההסכם כהסכם רגיל בין בעלי נכסים ועל כן יחויב במס רגיל על פי חוק.
  • ההסכם יכול לכלול רק את נכסי העיזבון, לא ניתן להכניס להסכם רכוש או נכסים שאינן חלק מנכסי העיזבון.
  • אין צורך לאשר את ההסכם לצורך קבלת תוקף, תוקפו של ההסכם מתקיים עם חתימת הצדדים עליו.

גולשים נוספים התעניינו גם בשירות עזבונות


עריכת הסכם חלוקת עיזבון וביטולו

מאחר ומדובר בנושא רגיש ועשויים להתעורר מחלוקות בין היורשים, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין צוואה וירושה מנוסה שיבחן את מכלול הנכסים ואת מכלול האפשרויות וימקסם את זכויות הצדדים באופן שיוכלו לקבל את חלקם בירושה מבלי להיות מחויבים במס.

ראוי לציין כי במידה וקיים מנהל עיזבון, רשאי מנהל העיזבון, גם בהיעדר הסכמה גורפת של כל היורשים, להגיש הסכם חלוקה לבית המשפט ובית המשפט עשוי לאשר את ההסכם.

למרות שאין חובה לערוך הסכם חלוקה בכתב (מלבד מקרקעין) וניתן להגיע להסכמות בעל פה בין היורשים, מומלץ לערוך את ההסכם בכתב, לפרט באופן מלא את הנכסים ולעגן בצורה מסודרת וברורה את אופן חלוקת העיזבון בין היורשים, הסכם מסודר ומפורט ימנע אי הבנות, תחושות תסכול או סכסוכים מאוחרים יותר.

עו"ד אלעד בן וצוות המשרד, מובילים בתחום עריכת צוואות וירושות, עריכת הסכמים בין יורשים וחלוקת עיזבון. צוות המשרד בעל ניסיון רב בשירות הציבורי והפרטי וניהל תיקי ירושה מהגדולים והמפורסמים בישראל, ניסיונו הרב של צוות עורכי הדין במשרד יסייע להכין הסכם בין יורשים באופן מפורט ומדויק ובמידת הצורך לסייע בניהול המו"מ בין הצדדים היורשים באופן שיוביל להבנה ולחתימה מרצון וללא עימותים.

שתפו כאן:
לקבלת מענה מהיר
שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
ניווט מהיר
חיפוש כתבות
שרותי המשרד
כתבות אחרונות
לקוחות ממליצים
לקביעת פגישה חינם ב-WhatsApp