3 שיטות לשיוך כספי ירושה לנכדים

3 שיטות לשיוך כספי ירושה לנכדים

אנשים מבוגרים אשר מחליטים להכין צוואה בחייהם, הם במקרים רבים כבר סבים וסבתות לנכדים ולנכדות בגילאים שונים.

רבים מהם מעוניינים שחלק מהירושה שלהם תימסר בשלב כלשהו גם לנכדים, כך שהם ייהנו מחלק מהכספים או מהנכסים. כדי שדבר זה יקרה, יש לבצע כמה מהלכים בצוואה.

הקשר בין הנכדים לסבים ולסבתות הוא בדרך כלל קשר חם מאד ומלא באהבה ולכן לאנשים מבוגרים רבים חשוב מאד שחלק מהכספים שהם צברו לאורך כל חייהם יועבר במתווה של ירושה לנכדים כדי לסייע להם בתחילת דרכם העצמאית לצורך לימודים באוניברסיטה, או כדי שיהיה להם הון עצמי לצורך רכישת דירתם הראשונה.

לקבלת מענה מהיר - שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

צוואה הדדית

כאשר בני זוג מכינים צוואה הדדית, זו צוואה זהה שעיקריה הם שכאשר אחד מבני הזוג הולך לעולמו, חצי מרכושו מועבר לבן הזוג שנותר בחיים והחצי השני מועבר לילדים.

כאשר בן הזוג השני הולך גם הוא לעולמו, כל הנכסים והממון שנותרו מחולקים באופן שווה בין הילדים אלא אם יש הנחיות אחרות בצוואה שעליה חתמו בני הזוג.

יש מקרים שבהם בני הזוג מחליטים לא לתת לאחד מילדיהם נתח בירושה וזאת מכיוון שהוא כבר קיבל את חלקו עוד בחייהם, אם הם נתנו לו לדוגמה סכום גדול כדי שירכוש דירה, הרי שהכספים שנותרו יחולקו בין האחים הנותרים כדי ליצור איזון משאבים. יכול גם להיווצר מצב שבו בני הזוג יחליטו לנשל את אחד מילדיהם מהירושה עקב סכסוך ביניהם, נתק ביחסיהם או כל סיבה אחרת.

העברת נתח מהירושה לנכדים

הגדרת הנכדים על פי החוק היא יורש אחר יורש, כלומר הם היורשים של הוריהם שאמורים לקבל את כספי הירושה. אם קיימת בצוואה התניה שההורים אכן יקבלו את הירושה, אך הם מחויבים להעביר כספים מסוימים לנכדים.

אופציה נוספת היא מינוי של אפוטרופוס שיהיה מנהל של כל הכספים שאמורים להיות ירושה לנכדים. הוא ינהל את הכספים כל זמן שהילדים הם קטינים וכאשר כל אחד מהם יגיע לגיל בגרות הוא יוכל לקבל את הכספים הללו ,תוך ביצוע הנחיות ברורות לגבי ההתנהלות שלהם באמצעות הנכס או הממון.

התנהלות בנושא הצוואה אם אחד מהיורשים הולך לעולמו

יש מקרים חריגים שבהם בני הזוג עורכים צוואה הדדית ומייעדים את כל רכושם לילדיהם. אך רצה הגורל ואחד מילדיהם נפטר ולכן תיאורטית הילדים האחרים זכאים לקבל את כל הנתח הכספי והרכוש שהיה אמור להימסר לאח שנפטר. ההגינות אומרת שהנתח של צוואת הסבא והסבתא שהייתה מיועדת להורה שנפטר, אמורה לעבור לנכדים אך אם זה לא רשום באופן מפורש בצוואה, זה לא יקרה.

כדי לדאוג לנושא ירושה לנכדים, שיקבלו את החלק הכספי שהיה אמור לקבל אביהם, יש להוסיף הוראה מפורשת בצוואה של הסבא והסבתא שבה כתוב כי הנכסים והממון מתחלקים לדוגמה לשלושת הילדים באופן שווה או ליורשיהם. בדרך זו יוצרים הגנה על הכספים הללו והם מועברים לנכדים.

יש לכם שאלות חשובות בכל נושא כספי ירושה לנכדים? מוזמנים לפנות לעורך דין צוואה אלעד בן.

שתפו כאן:
לקבלת מענה מהיר
שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
ניווט מהיר
חיפוש כתבות
שרותי המשרד
כתבות אחרונות
לקוחות ממליצים
לקביעת פגישה חינם ב-WhatsApp