כינוס נכסי העיזבון ע"י מנהל העיזבון

מנהל עיזבון אחראי, בין יתר תפקידיו, לרכז ולכנס את כל נכסי העיזבון. בסמכותו של מנהל העיזבון לדרוש כי כל נכסי עיזבון יימסרו לחזקתו, לגבות חובות, להגיש תביעה לפינוי נכס השייך לעיזבון, ולדאוג להשבת חובות בארץ ובחו"ל. באופן זה של כינוס כל נכסי העיזבון, יתאפשר למנהל העיזבון לנהל את כל רכושו של הנפטר בצורה הטובה ביותר ולמקסם את שווי העיזבון עבור היורשים העתידיים.

לקבלת מענה מהיר - שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מנהל העיזבון

מנהל העיזבון ממונה על ידי הרשם לענייני ירושה או בית המשפט וזאת על פי בקשת יורש או נושה של עיזבון או על פי בקשתו של היועץ המשפטי לממשלה או האפוטרופוס הכללי.


גולשים נוספים התעניינו על עזבונות


כאשר ממונה מנהל עיזבון הוא כפוף להוראות בית המשפט ונדרש לבצע פעולות לצורך כינוס נכסי העיזבון, שמירתם וביטוחם של הנכסים, ניהולם, סילוק חובות ועוד.

מנהל העיזבון במסגרת תפקידו נדרש לתבוע כל גורם המחזיק שלא כדין בנכס מנכסי העיזבון, לרשום נכסים וזכויות, לתבוע פירעון שטרות השייכות לעיזבון לנהל את ההוצאות וההכנסות הקשורות בעיזבון באמצעות חשבון בנק נפרד שייפתח על שם העיזבון ועוד פעולות רבות אחרות.

על מנהל העיזבון להגיש לאפוטרופוס הכללי, בהקדם ולא יאוחר מ – 60 יום לאחר המינוי פרטה של נכסי העיזבון וחובותיו.

כינוס נכסי העיזבון

הטיפול בנכסי העיזבון עשוי להיות מורכב מהיבטים רבים, לשם כך ניתנה למנהל העיזבון הסמכות והכוח:

  • לפעול לאיתור נכסים- לעיתים קיים קושי לאתר את כל נכסי העיזבון, לשם כך רשאי מנהל העיזבון לזמן עדים ולבצע חקירות, במידת הצורך להשתמש בצווים כדי לבצע את פעולות האיתור ולעמוד בתפקידו כנדרש עפ"י חוק, לרכז ולנהל את מלוא נכסי הנפטר.
  • איתור יורשים– קיימים מקרים בהם נדרש מינויו של מנהל עיזבון לצורך פעולות לאיתור יורשים. לעיתים מוגשות בקשות לצווי ירושה או קיום צוואה, אולם חלק מהיורשים אינם ידועים או מקום הימצאם לא ידוע, ועל כן נדרשות פעולות לאיתורם. חלק מפעולותיו של מנהל עיזבון (ברוב המקרים, מנהל העיזבון הזמני) לפעול בעצמו או באמצעות מומחה מטעמו, לאיתור היורשים.
  • להיכנס בנעלי הנפטר בהליכים משפטיים שהחלו טרם הפטירה- במקרה בו החל המנוח בהליך משפטי שטרם יסתיים או הוגשה תביעה נגדו, תפקיד מנהל העיזבון להמשיך את ההליך המשפטי ולפעול בשמו של העיזבון.
  • הליכי גביית חובות- על מנהל העיזבון לטפל בחובות הרובצים על העיזבון ובמידה וקיימים כספים המגיעים לעיזבון, רשאי מנהל העיזבון לפתוח בהליכי גבייה כדי לגבותם..
  • הליכים משפטיים שהוגשו נגד העיזבון- במידה והוגשה תביעה נגד, על מנהל העיזבון לנהלה או לשכור שירותי עו"ד מקצועי, אם התביעה אינה במומחיותו של מנהל העיזבון (כגון תביעה נזיקית) התגונן בפניה.
  • במסגרת כינוס נכסי העיזבון רשאי מנהל העיזבון לדרוש השבת חובות לרבות נקיטת הליכי פשיטת רגל נגד בעלי חוב סרבנים, לדרוש נכסים המצויים בחול ולהגיש תביעה לפינוי נכס השייך לעיזבון.

הטיפול בכינוס נכסי העיזבון

מאחר וכינוס נכסי העיזבון עשויים להיות מורכבים ודורשים טיפול מדוקדק ומקצועי, מומלץ למנות או להיעזר בעורך דין לענייני צוואת, ירושות ועיזבונות מנוסה. כינוס נכסי העיזבון דורשים בדיקות מקיפות לגבי כל עיזבונו של המנוח, גביית חובות, ניהול כלכלי נכון ועוד, על כן נדרש סיוע מצד עורך דין המתמחה בתחום צוואה, ירושה ועיזבונות.

עורך דין צוואה בתל אביב אלעד בן וצוות המשרד בעלי ניסיון רב בשירות הציבורי והפרטי, צוות המשרד טיפל בתיקים רבים מוכרים ומפורסמים, גדולים כקטנים בתחומי ניהול עיזבונות, כינוס נכסי העיזבון, איתר נכסים וכספים, ניהל גביית חובות ופינוי נכסים באופן היעיל והמקצועי ביותר, תוך שמירת האינטרסים של היורשים.

שתפו כאן:
לקבלת מענה מהיר
שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
ניווט מהיר
חיפוש כתבות
שרותי המשרד
כתבות אחרונות
לקוחות ממליצים
לקביעת פגישה חינם ב-WhatsApp