ייפוי כח מתמשך – האם יש פיקוח?

לקבלת מענה מהיר - שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אחד ההבדלים המשמעותיים בין ייפוי כח מתמשך לבין מינוי אפוטרופוס נוגע לסוגיית הפיקוח. בעוד שעל אפוטרופוס חלה חובת דיווח מקיפה אשר נועדה לוודא כי הוא ממלא את תפקידו כהלכה ובהתאם לצו המינוי של בית המשפט, הרי שעל מיופה הכח המתמנה במסגרת ייפוי כח מתמשך אין מנגנון פיקוח שוטף.

חובת הדיווח על אפוטרופוס

אפוטרופוס ממונה על ידי בית המשפט ונתון לפיקוח שוטף של האפוטרופוס הכללי. פיקוח זה בא לידי ביטוי באמצעות חובת דיווח המוטלת על האפוטרופוס ומטרתה לוודא כי הוא מבצע את תפקידו בהתאם לסמכויות שניתנו לו בצו המינוי וכי הוא משרת את טובתו של החסוי. נדגיש כי כפי שבית המשפט ממנה את האפוטרופוס, הוא גם רשאי לסיים את תפקידו אם סבר כי אינו ממלא אותו כראוי. במסגרת חובת הדיווח, על האפוטרופוס להגיש שלושה מסמכים עיקריים: טופס הפרטה: רשימה של נכסים וחובות של החסוי, בצירוף אסמכתאות תומכות, מסמך בשם סל מחיה ובו פירוט הכנסות חודשיות מול הוצאות חודשיות של החסוי ודוח שנתי על כל פעילותיו של האפוטרופוס.

ייפוי כח מתמשך – האם יש פיקוח?

על מיופה כח במסגרת ייפוי כח מתמשך אין מנגנון פיקוח כפי שיש על עבודת האפוטרופוס. עם זאת, ישנם כמה כללים מסוימים החלים עליו, אשר מהווים מעין מסגרת לכלי זה ולתפקידו של מיופה הכל. להלן מספר דוגמאות:

  1. פנייה לעורך דין: על מנת שלייפוי כח מתמשך יהיה תוקף משפטי, יש לערוך אותו אצל עורך דין אשר העבר הכשרה ייעודית בנושא מטעם האפוטרופוס הכללי.
  2. הפקדת המסמך: ישנה חובה להפקיד ייפוי כח מתמשך אצל האפוטרופוס הכללי וזה ישלח לממנה תזכורות על קיומו של המסמך, כדי שיוכל לבטלו אם ירצה בכך או לערוך בו שינויים ולהפקידו מחדש.
  3. סמכויות: ישנן פעולות מסוימות כגון עסקאות במקרקעין, אשר מיופה הכח לא יוכל לבצע ללא אישור בית המשפט.
  4. תיעוד: בעת קבלת החלטות מהותיות, מיופה הכח מחויב לשמור את המסמכים הנוגעים אליהן.

 

מדוע יש הבדל בין השניים?

מן האמור לעיל ניתן להבין, כי קיים הבדל מהותי לעניין הפיקוח בין אפוטרופוס לבין מיופה כח הממונה במסגרת ייפוי כח מתמשך. בעוד שהראשון מחויב בהגשת נתונים ומסמכים לאפוטרופוס הכללי, הרי שהשני למעשה אינו נתון כמעט לפיקוח. הסיבה לשוני הזה נעוצה בפרמטר הבחירה. מינוי אפוטרופוס נעשה על ידי בית המשפט, כאשר אותו אדם כבר אינו כשיר משפטית. משכך, הוא אינו בוחר מי יתמנה לתפקיד ומה יהיו סמכויותיו. לכן יש צורך מובהק לפקח כי האפוטרופוס יבצע את תפקידו בנאמנות ובהתאם לצו האפוטרופסות. לעומת זאת, ההסדר של ייפוי כח מתמשך מתבסס על כך כי הממנה הוא זה שבוחר את מיופה הכח. הנחת המוצא אפוא היא כי מיופה הכח הוא אדם עליו הוא סומך וכי יש ביניהם יחסי קרבה ואמון. בנסיבות אלו, אין צורך בפיקוח שוטף, אלא ניתן להסתפק בסט של כללים שיגדירו את מינויו ותפקידו.

 

מה עדיף? ייפוי כח מתמשך או אפוטרופוס?

הבחירה האישית שמאפשר לנו ייפוי כח מתמשך, לקבוע מי יהיה זה שידאג לנו ויטפל בענייננו בעתיד, הופכת כלי זה לחלופה הטובה יותר על פני הליך של מינוי אפוטרופוס. זאת בתנאי כי יש בחיינו אדם שרוצה ומסוגל למלא תפקיד זה הכרוך באחריות אדירה ושאנו סומכים עליו בעיניים עצומות. בנוסף לקביעת זהותו של  מיופה הכח, נוכל להגדיר באופן ספציפי ומפורש מה יהיו סמכויותיו וכן לתת הוראות במסמך על אופן מילוי התפקיד. כל זאת ללא התערבות של ערכאה משפטית והליך ממושך, אלא בפרוצדורה מיידית של פניה לעורך דין.

רוצים לערוך ייפוי כח מתמשך? יש לכם שאלות ומעוניינים להתייעץ? משרדנו עומד לשירותכם. עורך הדין אלעד בן העומד בראש המשרד, הוא בעל הסמכה לערוך ייפוי כח מתמשך ומעניק לכל לקוח את מלוא תשומת הלב בעריכת המסמך בהתאמה אישית עבורו.

שתפו כאן:
לקבלת מענה מהיר
שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
ניווט מהיר
חיפוש כתבות
שרותי המשרד
כתבות אחרונות
לקוחות ממליצים
לקביעת פגישה חינם ב-WhatsApp