ידועה בציבור ירושה

לקבלת מענה מהיר - שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

המושג ידועים בציבור בא להגדיר מערכת זוגית בין בני זוג החיים יחד ללא נישואין, אך מנהלים חיי משפחה ומשק בית משותף.

לעתים בני הזוג הידועים בציבור יהיו פסולי חיתון כמו, למשל, כהן וגרושה ולעתים הם יהיו בני זוג שבחרו לנהל מערכת זוגית מבלי להינשא בפרק א' או בפרק ב'.

זכויות ידועה בציבור – מה אומר החוק

סעיף 55 בחוק הירושה מתייחס אל הידועים בציבור וקובע כי יורש על פי דין הוא אדם אשר ניהל עם המוריש חיי משפחה ומשק בית משותף.

החוק קובע שלושה תנאים היוצרים את הזכאות לירושת בן הזוג של הידועים בציבור: חיי משפחה, משק בית משותף ושאף אחד משני בני הזוג לא היה נשוי לאחר. אם הידועה בציבור עומדת בכל שלושת התנאים האלו, היא זכאית לרשת את בן הזוג וזכאית גם למזונות מן העיזבון.

פרק הזמן הנדרש כדי להוכיח שבני הזוג חיו חיים משותפים משתנה בפסיקות השונות. בדרך כלל בית המשפט קובע כי נדרש פרק זמן של שלוש שנים כדי להוכיח את החיים המשותפים, אך ידועים מקרים שבהם פסק בית המשפט שהאישה היא ידועה בציבור גם לאחר שלושה חודשים של חיים משותפים ושל אורח חיים המתאים לחיי שיתוף, אורח חיים המושתת על אהבה, אמון, כבוד ושותפות גורל.

החוק קובע כי זכותה של הידועה בציבור לקבל את חלקה בירושה היא כפי שהייתה מקבלת אילו הייתה נשואה לבן הזוג. בנוסף, זכותה של הידועה בציבור לרשת גם את המיטלטלין השייכים למשק הבית המשותף וגם את מכוניתו של המנוח.

בנסיבות מסוימות, מגורים בדירות נפרדות אינם שוללים מערכת זוגית של ידועים בציבור ולא תמיד הם מעידים כי בני הזוג לא ניהלו חיים משותפים ומשק בית משותף. בית המשפט מכיר בכך שאין רק מתכונת אחת של חיי משפחה ומשק בית משותף, אלא הדברים משתנים בין בני הזוג בהתאם לנסיבות החיים, להשקפת העולם, לגיל, להשכלה, למצב הבריאותי, הכספי ועוד.

אם התגוררו בני הזוג בדירה משותפת, גם אם היא הייתה דירה שכורה, זכאית הידועה בציבור להמשיך לגור בדירה במשך שישה חודשים ממועד פטירת בן הזוג.

זכות הירושה המוענקת לידועה בציבור מכוח החוק, נשללת רק כאשר המוריש כתב צוואה ולא הגדיר אותה כאחת מהיורשים.

הילדים שנולדו לבני זוג ידועים בציבור זכאים לירושת הוריהם, גם כאשר ההורים לא היו נשואים.

גם הביטוח הלאומי מכיר במעמד של ידועים בצבור. כאשר האישה הידועה בציבור עומדת בדרישות כמו שמפורט בסעיף 55 לחוק ירושה, גם הביטוח הלאומי יכיר בה כידועה בציבור. כדי לזכות בהכרת המוסד לביטוח לאומי, אין צורך לפנות לבית המשפט, על האישה למלא טפסים ולצרף הוכחות המעידים על היותה ידועה בציבור.

כאשר תוגש לבית המשפט תביעה להכרה באישה כידועה בציבור, יבחן בית המשפט מה היה טיב היחסים בין הצדדים וינסה להעריך האם המנוח היה מצווה בצוואתו לכלול את האישה, אילו הוא היה כותב צוואה.

ידועה בציבור ירושה – משולחנו של עורך הדין

דינה עזבה את בעלה הראשון דוד, ועל אף התביעות הרבות שהיא הגישה לבית המשפט בדרישה לקבל גט, דוד סירב לתת לה גט. בשלב מסוים דינה התייאשה והחליטה להמשיך בחייה. היא פגשה את אהוד, עברה לגור אתו ויחד הם ילדו שני ילדים. כעבור מספר שנים שבהם הם חיו חיי זוגיות מאושרים וניהלו משק בית משותף, עבר אהוד תאונה במקום העבודה ונפטר. אהוד לא השאיר צוואה ודינה ניסתה בדרכים משפטיות לקבל את חלקה בירושה של אהוד.

אך ייעוץ משפטי שקיבלה מעורך דין מומחה לצוואות הבהיר לה חד משמעית כי מאחר והייתה נשואה לאחר היא אינה מוכרת כידועה בציבור ולכן, היא אינה זכאית לקבל חלק מהרכוש שהוא השאיר.

שתפו כאן:
לקבלת מענה מהיר
שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
ניווט מהיר
חיפוש כתבות
שרותי המשרד
כתבות אחרונות
לקוחות ממליצים
לקביעת פגישה חינם ב-WhatsApp