זיוף צוואה

סכסוך ירושה יכול להיווצר בין היתר בשל טענה של זיוף צוואה. אז, הטוען כי הצוואה אינה אותנטית ולפיכך, אינה משקפת את רצונו של המנוח, יפנה לבית המשפט לענייני משפחה וינסה להביא לבטלותה. אם בית המשפט ייעתר לבקשתו, הצוואה תיפסל ולכך תהינה משמעויות מרחיקות לכת על כל הצדדים המעורבים.

לקבלת מענה מהיר - שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

עריכת צוואה

כאשר אנו בוחרים לערוך צוואה, אנו עושים כן כדי להבטיח את הורשת רכושנו לאחר מותנו, למי שאנחנו בוחרים בכך, מתוך רצון כנה וחופשי. במסגרת מסמך הצוואה, נקבע אפוא מיהם היורשים, כמו גם את חלקו של כל אחד מהם בעזבון. לאחר פטירתו של אדם שהותיר אחריו צוואה, על היורשים לפנות לרשם לענייני ירושה, על מנת לקבל בקשה לצו קיום צוואה. צו זה נותן תוקף משפטי לצוואה ורק לאחר קבלתו, ניתן לחלק בפועל את העזבון בין היורשים. משהוגשה בקשה למתן הצו, יכול כל אדם בעל עניין להגיש התנגדות לצוואה. אז, נוצר סכסוך ירושה בין מי שמבקשים לקיים את הצוואה לבין מי שמבקש את ביטולה. זה יבוא על פתרונו בבית המשפט, אשר יכריע האם יש לפסול את הצוואה, או אם לאו.

 

זיוף צוואה

אחת הטענות בגינן ניתן להתנגד לצוואה, היא הטענה כי הצוואה אינה אותנטית, אלא זויפה. פירוש הדבר הוא כי אינה משקפת למעשה את רצונו של המצווה ולכן יש לבטל אותה. אם יעמוד המתנגד בנטל ההוכחה, בית המשפט לענייני משפחה יבטל את הצוואה ולכך, כפי שנראה להלן, משמעויות ענפות. כיצד ניתן להוכיח זיוף צוואה? למשל באמצעות הגשת חוות דעת של גרפולוג. זה יכול להשוות בין החתימה המופיעה על גבי הצוואה, לבין חתימות של המצווה על מסמכים אחרים. במקרה של צוואה בעדים, יכולה להישמע טענה כי חתימותיהם הם אלו שזויפו, דבר אשר יכול להביא גם הוא לפסילתה של הצוואה. מצבו הפיזי ו/או הנפשי של המצווה, נסיבות עריכת הצוואה וכל אלו יכולים להוות חיזוק לטענת הזיוף ולהביא לכך כי בית המשפט יקבל את ההתנגדות לצוואה ויורה על פסילתה.

הצוואה נפסלה – מהן המשמעויות?

לפסילתה של צוואה, בין אם בשל טענת זיוף צוואה ובין אם בשל עילה אחרת, יש השלכות כלכליות ורגשיות על כל הצדדים המעורבים. כאשר בית המשפט קבע כי הצוואה אינה תקפה מבחינה משפטית ועל כן בטלה, העזבון לא יחולק כפי שנקבע בצוואה, אלא על פי הסדר הירושה שבחוק. ראשית, אומר הדבר כי ייתכן שאדם אשר היה מנוי כיורש בצוואה, לא יקבל כעת חלק בעזבון כלל, או חלק אחר מהקבוע בצוואה ולהפך. נמחיש זאת באמצעות דוגמא: למנוח היו בת זוג, אחות ושלושה ילדים. בצוואתו שנפסלה כעת, בחר להוריש את כל רכושו לאחותו. על פי סדר הירושה שבחוק אשר הוא זה שחל כעת, לאחות לא יהיה חלק בעזבון ובת הזוג הילדים אשר לא היו מנויים בצוואה הם אלו שיקבלו את הרכוש. זאת משום שעל פי חוק הירושה, הם הראשונים לרשת. למצב דברים זה השלכה כלכלית רחבה מאוד על כל הצדדים, כמו גם השפעה רגשית. וסנטימנטלית.

פנייה לעורך דין צוואות

זיוף צוואה היא אחת מן העילות בגינן יוכל אדם להתנגד לצוואה ולהביא לפסילתה. חובת ההוכחה מוטלת על כתפיו של מי שמבקש את ביטול הצוואה ואין זה דבר פשוט. לכן, אם הנכם  סבורים או עולה בכם חשש כי יש בידיכם עילה לפסילת צוואה, פנו לקבלת ייעוץ משפטי של עורך דין מומחה. כמו כן, אם הוגשה התנגדות לצוואה וברצונכם להתגונן מולה ולפעול לקיום הצוואה, עליכם לפנות לייצוג משפטי. עורך דין צוואות אלעד בן הוא מומחה בתחום הצוואות והירושות וטיפל במאות מקרים של התנגדות לצוואה לאורך השנים. במשרדו תוכלו לקבל ליווי משפטי צמוד ויחס אישי שיקל על ההתמודדות עם סיטואציה לא קלה זו, אשר טומנת בחובה כאמור מעלה, השלכות רגשיות וכלכליות כאחד.

שתפו כאן:
לקבלת מענה מהיר
שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
ניווט מהיר
חיפוש כתבות
שרותי המשרד
כתבות אחרונות
לקוחות ממליצים
לקביעת פגישה חינם ב-WhatsApp