התנגדות לצו קיום צוואה

כל אדם, שיש לו עניין בירושת הנפטר, והרואה עצמו נפגע מצוואה שבגינה הוגשה בקשה לקיום צוואה, או סובר שהצוואה אינה משקפת את רצונו של המנוח, רשאי להגיש התנגדות לצו קיום צוואה כדי לברר את תקפותה של הצוואה במסגרת ההליך משפטי.

לקבלת מענה מהיר - שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

במקרים שבהם הוכח כי נפלה טעות או שהצוואה לא שיקפה את רצונו של המנוח ניתן לפסול את הצוואה ולבקש צו ירושה שיפרט מיהם יורשי המנוח ומהו חלקם.

העילות העיקריות להתנגדות לצוואה

חוק הירושה קובע מספר עילות קבועות המאפשרות התנגדות:

  • קיומה של צוואה אחרת (מוקדמת או מאוחרת מזו שהוגשה לקיום) הסותרת את הצוואה שהוגשה לקיום.
  • צוואה שנערכה על ידי פסול דין, קטין או כל סיבה אחרת בה המנוח לא ידע להבין בטיבה של הצוואה.
  • צוואה שנערכה תוך כדי איום, השפעה בלתי הוגנת, אונס, תרמית או כל תחבולה אחרת
  • הצוואה נכתבה באופן לא תקין, עם פגמים.
  • הצוואה נערכה לאחר הבקשה לצו קיום צוואה.
  • כתיבת הצוואה נערכה בנוכחות אחד הנהנים מהצוואה.

 


גולשים נוספים התעניינו גם בכתבה התנגדות לצוואה השפעה בלתי הוגנת


הליך ההתנגדות

ההתנגדות לצו קיום צוואה תוגש למשרדי הרשם לענייני ירושה בכתב על ידי המתנגד או על ידי עורך הדין מיופה הכוח של המתנגד. ההתנגדות תפרט עילה או עילות אשר בגינן מוגשת ההתנגדות, כלומר מדוע סובר המתנגד כי אין לקיים את הצוואה, ובמידת האפשר יצורפו מסמכים שיתמכו בטענות המפורטות בכתב ההתנגדות.

לאחר שתוגש בקשת ההתנגדות יועבר התיק על ידי הרשם לבית המשפט לענייני משפחה.

התנגדות לצו קיום צוואה הוא נושא מורכב מאחר וכותב הצוואה אינו בין החיים ואינו יכול להעיד על תקינות הצוואה או מהו רצונו וכיצד ברצונו לחלק את רכושו, לכן על המתנגד מוטלת חובת ההוכחה לאי תקינותה של הצוואה. בכל התנגדות לקיום צוואה, על עורך דין לענייני צוואה לבחון היטב את הפגמים והחשדות שעולים מהצוואה, מה היו הנסיבות לכתיבת הצוואה, מי היו המשתתפים, האם הייתה השפעה חיצונית שלילית על כותב הצוואה, האם כותב הצוואה הבין את משמעות הצוואה, האם השיקול של המנוח לקביעת היורשים הגיוני או שייתכן ומדובר במרמה ועוד.  

תקינות צוואה

כתיבת צוואה דורשת ניסיון ומקצועיות ולכן מומלץ שעריכת הצוואה תתבצע אצל עורך דין לענייני צוואות, המומחה לכך. כאשר הצוואה נערכת באופן נכון ללא פגמים, בשקיפות מלאה ועל פי כללי היסוד, לא יתעוררו בעיות בשלב בו ירצו היורשים לקבל צו שנותק תוקף לצוואה. אולם גם במידה ותהיה התנגדות לקיום הצוואה, עורך הדין לענייני צוואות וירושות מנוסה ידע לטפל בתיק ויוביל לסילוק ההתנגדות משולחנו של בית המשפט.

משרד עורך דין אלעד בן

עורך דין אלעד בן וצוות המשרד, מוכרים כצוות מוביל בתחום עריכת צוואת, בעלי ניסיון רב בטיפול בצוואות והתנגדויות במגזר הפרטי והציבורי, צוות שמוביל תיקי ירושה מהגדולים והמפורסמים בישראל, צוות המשרד מוביל בייצוג לקוחות והתנגדויות לצוואות שלכאורה לא נערכו כראוי, כאשר לקוח מגיע למשרדנו בתואנה שהצוואה שהוצגה פוגעת בזכויותיו ולדעתו נערכה באופן לא תקין ופגעה בזכויותיו, יבדוק צוות עורכי הדין את תקינות הצוואה, נסיבות כתיבתה, האם קיימים פגמים טכניים, האם היו השפעות על כותב הצוואה והאם ייתכן ומדובר במרמה ובמידה וימצא צוות המשרד פגמים בצוואה יוכן כתב התנגדות מפורט באופן שיטיל דופי בצוואה המפוקפקת שהוצגה בפני הרשם לענייני ירושה או בית המשפט.

אם נתקלתם בעוולה כלשהי בגין צוואה, אתם מרגישים שנפגעתם בתום לב או במרמה, נשמח לסייע ולייעץ לכם במשרדנו, משרד עורך דין ירושה בתל אביב.

 

שתפו כאן:
לקבלת מענה מהיר
שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
ניווט מהיר
חיפוש כתבות
שרותי המשרד
כתבות אחרונות
לקוחות ממליצים
לקביעת פגישה חינם ב-WhatsApp