השפעה בלתי הוגנת

לקבלת מענה מהיר - שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

השפעה בלתי הוגנת זהו מצב שבו הנהנה מהצוואה משפיע על כותב הצוואה לכתוב צוואה לטובתו.

השימוש בטענה כי הצוואה נכתבה תחת השפעה בלתי הוגנת זו אחת העילות הנפוצות לביטול צוואה. כאשר מבקשים לבטל צוואה בשל השפעה בלתי הוגנת, על המבקש לבטל את הצוואה להוכיח שהמצווה כתב את הצוואה כשהיה נתון להשפעה כאשר כתב את הצוואה, להשפעה לא שגרתית, השפעה אשר מאופיינת באי הוגנות ובאי הגינות.

מתי נחשבת השפעה להשפעה בלתי הוגנת?

נקודת המוצא לבירור מצב של השפעה בלתי הוגנת היא ההנחה שמותר להשפיע, אך אסור להשפיע באופן בלתי הגון. בכל תביעה שבה דן בית המשפט בבקשה לביטול צוואה בטענה של השפעה בלתי הוגנת מתייחס בית המשפט בהרחבה לשאלת ההוגנות של ההשפעה, מה מותר ומה אסור למי שמשפיע על המצווה.

מטבע הדברים, ההשפעה על המצווה מתחילה עוד לפני שכתב המצווה את הצוואה. כאשר הוכח כי ההשפעה על המצווה התחילה עוד לפני כתיבת הצוואה יבדוק בית המשפט האם היא הופסקה לאחר כתיבת הצוואה. אם יוכח כי ההשפעה הבלתי הוגנת פסקה לאחר כתיבת הצוואה והמצווה לא שינה את הצוואה במשך שנה שלמה לאחר מועד כתיבת הצוואה, הרי שהצוואה תהיה תקפה גם אם עלה חשד שההשפעה על המצווה הייתה פסולה. בית המשפט יוצא מתוך ההנחה כי מי שעסק בהשפעה פסולה לא יפסיק להשפיע על המצווה עד ליום מותו כדי להבטיח את הירושה שלו.

בפסק הדין שנתן בית המשפט העליון בפרשת היועץ המשפטי לממשלה נגד רינה מרום הוא קובע מספר מבחנים שבעזרתם אפשר לבחון האם הצוואה נכתבה תחת השפעה בלתי הוגנת.

המקרים הנפוצים ביותר

תלות ועצמאות – כאשר מוכיחים כי למצווה היה תלות בנהנה. במונח תלות בנהנה הכוונה היא לעצמאות פיזית ושכלית של המוריש לאורך כל התקופה ובעיקר בזמן כתיבת הצוואה. הכוונה היא עד כמה מצבו המנטלי, הפיזי והנפשי של המוריש אפשר לו להיות נתון להשפעה בלתי הוגנת. ככל שיוכח כי כתיבת הצוואה לא הייתה על יסוד החלטה עצמאית של המצווה, כך יגדלו הסיכויים לפסילת הצוואה.

תלות וסיוע – אם המצווה לא היה עצמאי ונדרש לסיוע בשגרת היום יום, בודקים מהו טיב הסיוע שניתן לו , מהו היקף הסיוע, ועד כמה המצווה היה תלוי בסיוע ובמי שנתן לו אותו. קיומה של התלות מעלה את החשש לניצול התלות למטרות פסולות של טובות הנאה אישיות.

 ניתוק המצווה מהסביבה – בודקים האם הנהנה בודד את המצווה מהסביבה הטבעית שלו ולא אפשר לקרובי המשפחה, או לכל אחד אחר, להיות בקשר עם המצווה. בנוסף, בודקים האם כתיבת הצוואה נעשתה בסוד , מי היה נוכח בעת כתיבת הצוואה, האם רק הנהנה היה נוכח במקום ומה הקשר שלו לנסיבות עריכת הצוואה. 

נסיבות עריכת הצוואה – יש לבדוק את המעורבות של הנהנה בעריכת הצוואה ולוודא כי הצוואה לא נכתבה תחת השפעה של איומים, אונס, תרמית או תחבולה. החוק קובע כי צוואה שנכתבה בנסיבות אלו היא צוואה פסולה.

לסיכום: הכלל שנקבע על ידי בית המשפט הוא הבחינה האם הצוואה נכתבה מתוך הרצון החופשי של המצווה או לא. אם יוכח שכתיבת הצוואה לא נערכה מתוך הרצון החופשי הצוואה בטלה, אם יוכח כי הצוואה היא פרי רצונו החופשי של המצווה, הצוואה תהיה צוואה ברת תוקף.

לא הקיום של ההשפעה הוא הגורם הפוסל את הצוואה, אלא הקיום של יסוד בלתי הגון בהשפעה כמו תלות של המצווה בנהנה, חולשה או חוסר יכולת, של המצווה, ממגוון סיבות, לכתוב את הצוואה בהתאם לרצונו.

שאלות ותשובות

כן בוודאי, תלוי בנסיבות. במידה והמוריש לא היה כשיר בעת כתיבת הצוואה, או שהופעלה עליו השפעה בלתי הוגנת ניתן לבטל.

כן בוודאי, כל צוואה חדשה מבטלת את הקודמת.

ניתן לשמור בבית אך עדיף להפקיד את הצוואה אצל רשם הירושות על ידי המצווה עצמו בלבד.

שתפו כאן:
לקבלת מענה מהיר
שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
ניווט מהיר
חיפוש כתבות
שרותי המשרד
כתבות אחרונות
לקוחות ממליצים
לקביעת פגישה חינם ב-WhatsApp