הרשם לענייני ירושה

הרשם לענייני ירושה הוא גוף אשר שייך לאגף האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים, לשכות הרשם נמצאות במחוזות שונים בישראל ואחראיות להוצאת צו ירושה וצו קיום צוואה שבאמצעותם תהיה ליורשים האפשרות לרשום את נכסי המנוח על שמם ולבצע פעולות שונות בחשבון הבנק של הנפטר.

לקבלת מענה מהיר - שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הגשת צו ירושה וצו קיום צוואה לרשם הירושות

צו ירושה או צו לקיום צוואה הינם צווים הכרחיים שמאפשרים רישום בעלות על נכסי המקרקעין של המנוח ברשם המקרקעין, ללא צווים אלו לא ניתן לרשום את נכסי העיזבון ע"ש היורשים. 

את הבקשות לצו ירושה או לצו קיום צוואה ניתן להגיש במשרדי הרשם לענייני ירושה רק לאחר פטירת המנוח. ככל והמנוח הותיר אחריו צוואה, הרי שיש לפנות לרשם לענייני ירושה בבקשה למתן צו קיום צוואה, הרשם יבחן את הצוואה ובידה והצוואה תעמוד בתנאי הדין ייתן את הצו המבוקש בו יוצהר כי הצוואה בת תוקף. במקרה והמנוח לא הותיר אחריו צוואה, תוגש בקשה לצו ירושה אשר בסופה יינתן צו ירושה ולפיו יחולק עזבונו של הנפטר.

 

כיצד להגיש בקשה לצו ירושה או צו קיום צוואה

אין מניעה להגיש בקשה לצו ירושה או צו קיום צוואה באופן עצמאי אולם הטיפול בבקשה לצו נמשך מספר חודשים ובמקרה בו נופלת טעות או פגם בהגשת הבקשה יהיה צורך לתיקון. במקרים אחרים יכול שהמדינה תתערב בהליך אם היא חושבת שטעות או פגם שנפלו במסגרת הבקשה הם למעשה הסתרת מידע מהותי שיש לבחון אותו. תיקון חוזר או חשד כזה או אחר יגרום להארכת התהליך בחודשים רבים, לכן מומלץ להיעזר בניסיונו של עורך דין צוואות וירושות, עורך דין שידע להגיש את הבקשה באופן נכון תוך הקפדה על מילוי כל הפרטים וקיום ההליך הנכון.

 

תהליך קבלת צו ירושה או צו קיום צוואה

בקשה תקינה תועבר על ידי הרשם לענייני ירושה לפרסום בעיתונים וברשומות ובמקביל תועבר לטיפולם של המחלקה המשפטית במשרד האפוטרופוס הכללי. כיום, במקרים מסוימים, ישנן בקשות הנבחנות בהליך מקוצר ידי עו"ד דין מטעם המדינה הפועלים כעוזרי הרשמים לענייני ירושה, ולא ע"י המחלקה המשפטית במשרד האפוטרופוס הכללי

לאחר שהטיפול הושלם, ניתן צו ירושה או קיום הצוואה. כחלק מההפיכה הטכנולוגית- דיגיטלית, כיום הצווים שניתנים הם דיגיטליים שנשלחים בדואר האלקטרוני גם למגיש הבקשה או לעו"ד המייצג וכן למוסדות ציבוריים כגון: אגף לרישום והסדר מקרקעין, רשות מקרקעי ישראל, משרד התחבורה, משרד החוץ, רשות התאגידים, רשות המיסים.

למרות שהליך הגשת הבקשה הוא הליך פשוט לכאורה, עדיין מומלץ להגיש את הבקשה בסיועו של עו"ד המתמחה בתחום הירושות הצוואות. עו"ד אלעד בן הרוש וצוות משרדו, מובילים שנים רבות בטיפול בצוואות וירושות, צוות המשרד כולל עורכי דין מהשורה הראשונה בעלי ניסיון רב בשירות הפרטי והציבורי.

צוות המשרד יידע לסייע בהגשת בקשה לקיום צוואה או קיום צו ירושה באופן שימנע טעויות הגשה ויאפשר ליורשים לקבל את רכושם בהקדם העיקרי ללא עיכובים.

שאלות ותשובות

הרשם הוא גוף אשר שייך לאגף האפוטרופוס הכללי, העוסק ברישום נכסי ירושה על שמו של היורשים על נכסי המנוח.

בקשות לצו ירושה או צו קיום צוואה יש להגיש במשרדי הרשם לאחר פטירת המנוח.

צווים אלו הם הכרחיים כדי לאפשר רישום בעלות על נכסי המנוח ברשם המקרקעין, מבלי להם לא ניתן לרשום את נכסי היורשים.

שתפו כאן:
לקבלת מענה מהיר
שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
ניווט מהיר
חיפוש כתבות
שרותי המשרד
כתבות אחרונות
לקוחות ממליצים
לקביעת פגישה חינם ב-WhatsApp