הסכם חלוקת עיזבון

הידעתם? דיני הירושה בישראל מאפשרים ליורשים לשנות את אופן חלוקת הירושה ביניהם. הדבר נעשה באמצעות הסכם חלוקת עיזבון. אותו ניתן לערוך בין אם מדובר על ירושה על פי דין ובין אם על ירושה על פי צוואה. לאור חשיבותו ומשמעויותיו הענפות של הסכם זה, אין לערוך אותו אלא לאחר קבלת ייעוץ. ניתן לקבל ייעוץ בליווי של עורך דין מקצועי ומנוסה בתחום דיני הירושה.

מהו הסכם חלוקת עיזבון?

הדעה הרווחת היא כי ירושה לא ניתן לשנות. מרבית האנשים מניחים כי אם המנוח הורה בצוואתו להוריש לכל יורש חלק מסוים ברכוש שלו, הרי שזוהי עובדה גמורה. המצווה הביע את רצונו בעניין זה בצוואה ויש לקיים זאת. כך גם ההנחה כי כאשר אין צוואה ואז חל הסדר ברירת המחדל של ירושה על פי דין. הרי שהיורשים לא יוכלו לסטות ממנו היות שהדבר נקבע על פי חוק.

ובכן, אולי תתפלאו לגלות אך הנחות אלו שגויות הן. משום שהחוק אכן מאפשר לשנות את אופן חלוקת הירושה בין היורשים. ניתן לעשות כן באמצעות חוזה בשם הסכם חלוקת עיזבון, במסגרתו רשאים היורשים להחליט על חלוקה אחרת של נכסי העיזבון ביניהם, על פי מה שנכון ומתאים להם, מבחינה אישית, כלכלית וכיו"ב. חשוב מאוד להדגיש כי הסכם זה מותנה בהסכמתם של כל היורשים לחלוקה החדשה, ללא יוצא מן הכלל. היה וישנה התנגדות מצד אחד מהיורשים או יותר, יהיה צורך לנהל משא ומתן ולגבש פשרה מוסכמת. אם זה לא יצלח, יהיה צורך להגיש תביעה לבית המשפט. 

מתי צריך הסכם זה?

הצורך לחתום על הסכם חלוקת עיזבון עולה במצבים שונים ומגוונים. אחד המקרים הנפוצים ביותר הוא כאשר נוצרה שותפות בנכס מקרקעין בעקבות ירושה. בואו ניקח לדוגמא מצב שבו שני אחים מתוך ארבעה ירשו ביחד דירה מהוריהם. שני האחים אינם מצויים ביחסים טובים, כך שיש צפי ברור כי ייוצר ביניהם סכסוך על הרקע הזה והם לא יסכימו ביניהם לגבי אופן השימוש בנכס שקיבלו.

בסיטואציה מעין זו, כדי למנוע קיפאון של הנכס, יהיה נכון לחלק אחרת את העיזבון, כך ששני האחים האחרים אשר מסתדרים ורואים עין בעין בנושא זה יקבלו את הנכס. דוגמא נוספת הנוגעת לירושה משותפת של דירה היא הרצון לחסוך במס שבח, למה אנו מתכוונים? מכירת דירה אשר הועברה בירושה פטורה ממס שבח. מדובר בתשלום גבוה מאוד ועל כן יש חשיבות אדירה לקבלו אם ניתן. כאשר הדירה הועברה בירושה למספר יורשים ולא ליורש בודד, השותפות הזו יכולה לפגוע בזכאות לפטור. במצב שכזה, יעשו היורשים שיקול כלכלי שכדאי להעביר את הבעלות בנכס לאחד מהם על מנת לזכות בפטור מתשלום המס.

ליווי של עורך דין מומחה

אנשים רבים אינם מודעים לאפשרויות השונות שמעניק חוק הירושה על מנת להטיב עם יורשים. הסכם חלוקת עיזבון הוא אחד הפתרונות המשפטיים היעילים, אשר יכולים למנוע סכסוכי ירושה, להבטיח יעילות כלכלית ועוד. היות שמדובר בהסכם משפטי בעל השלכות משמעויות מאוד על היורשים, חשוב לפנות בעניין זה לעורך דין מומחה לדיני ירושה. ראשית, יוודא הוא כי כל הצדדים מבינים את משמעותו של ההסכם ומסכימים לו. שנית, עורך הדין ינסח את ההסכם בצורה מקצועית ולשביעות רצון היורשים. שלישית, הסכם חלוקת עיזבון מותנה באישורו של בית משפט ועורך הדין יטפל גם בהיבט זה. מעוניינים לערוך הסכם חלוקת עיזבון? יש לכם שאלה או התלבטות בנושא? הנכם מוזמנים לפנות לעורך דין אלעד בן, מומחה לדיני ירושה, לקבלת ייעוץ משפטי ומענה מקצועי ומקיף.

שתפו כאן:
לקבלת מענה מהיר
שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
ניווט מהיר
חיפוש כתבות
שרותי המשרד
כתבות אחרונות
לקוחות ממליצים
לקביעת פגישה חינם ב-WhatsApp