האם ירושה מתחלקת בין בני זוג

לקבלת מענה מהיר - שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

האם שאלתם את עצמכם אי פעם מה יקרה לכספי הירושה שירשתם כאשר תתגרשו, האם לבן או לבת הזוג יש זכויות בדירה שירשתם מההורים, האם כספי הירושה נחשבים לחלק מהרכוש המשותף והם יחולקו באופן שווה בין בני הזוג בעת גירושין ועוד.

בכל מצב, גם אם תהליך הגירושין נעשה ברוח טובה, תהליך הגירושין הוא תהליך ארוך ומייגע. אחת השאלות העולות במסגרת הליך הגירושין מה דין כספי ירושה שהתקבלו לפני הנישואים או במהלך הנישואין ועוד. במאמר זה ננסה לעשות סדר בנושא.

האם ירושה מתחלקת בין בני הזוג כאשר בני הזוג חתמו על הסכם ממון?

כאשר בני הזוג חתמו על הסכם ממון שנערך ואושר בהתאם לחוק, כל הנאמר בהסכם גובר על חוק יחסי ממון. הסכם ממון יכול להעניק לבן הזוג זכויות בנכסי הירושה של בן הזוג האחר ומנגד הוא יכול גם למנוע אותן.

האם ירושה מתחלקת בין בני הזוג כאשר אין הסכם ממון?

אז שאלת השאלות האם ירושה מתחלקת בין בני זוג שלא חתמו על הסכם ממון, הדין החל על חלוקת כספי הירושה נקבע בהתאם למועד שבו נישאו בני הזוג.

אם בני הזוג נישאו לפני 1.1.1974 לא חל עליהם חוק יחסי ממון, אלא חזקת השיתוף. חזקת השיתוף קובעת כי כל הרכוש שנצבר על ידי בני הזוג במהלך שנות חייהם המשותפים יהיה משותף לשניהם.

אם בני הזוג נישאו לאחר תחילת שנת 1974 יחול עליהם חלוקת רכוש בהתאם לחוק יחסי ממון שמשמעותו, כל אחד מבני הזוג זכאי למחצית השווי של כלל הנכסים המשותפים, ולכן תתבצע ביניהם חלוקה שווה.

סעיף 5 לחוק יחסי הממון קובע כי נכסים שהיו שייכים לאחד מבני הזוג לפני הנישואין או שהתקבלו במהלך שנות הנישואין במתנה או בצו ירושה, לא יתחלקו בין בני הזוג בעת הגירושין, אלא יהיו שייכים רק לבן הזוג שקיבל אותם.

הפסיקה מלמדת כי היו מקרים שבהם בית המשפט הורה על שיתוף בנכסים שהתקבלו בירושה גם לזוגות שנישאו לאחר שנת 1974. כאשר בית המשפט השתכנע שלבני הזוג הייתה כוונת שיתוף בנכסים שירש בן הזוג האחד או שהוא קיבל במתנה (קראו עוד על הסכם מתנה) הוא הורה לחלק את הנכסים באופן שווה בין בני הזוג.

מהם המקרים העשויים להראות על כוונת שיתוף בנכסי הירושה?

השבחת הנכס בהשקעה משותפת – כאשר אחד מבני הזוג ירש נכס, אך השבחת הנכס נעשתה בכספים המשותפים של בני הזוג, השקעת הכספים מראה על הכוונה שהנכס יהיה נכס משותף.

מגורים בדירה שהתקבלה בירושה – כאשר דירת הירושה שימשה למגורים של שני בני הזוג ביחד, זוהי אינדיקציה המלמדת על כוונת שיתוף.

רישום הנכס על שם בן הזוג – רישום מחצית הנכס על שם בן הזוג השני, שאינו היורש, יהפוך את הדירה לדירה משותפת שתחולק באופן שווה בעת הגירושין.

אורח חיים משותף, ניהול משק בית משותף, ניהול חשבון בנק אחד ועוד, מצביע על כוונה לשיתוף בכל הנכסים.

הפקדת כספי הירושה בחשבון בנק משותף מעידה על הרצון של היורש לשתף את בן או בת הזוג בכספי הירושה.

קניית נכס משותף בכספי הירושה ורישום הנכס על שם שני בני הזוג, מעידה על כוונת השיתוף.

כאשר בית המשפט יתרשם כי היורש הקפיד במהלך כל השנים לשמור על הפרדה ברורה בין הכספים המשותפים לו ולבן הזוג לבין הכספים או הנכסים שאותם הוא קיבל בירושה, ישתכנע בית המשפט כי ליורש לא הייתה כוונת שיתוף ויקבע כי אין הוא חייב להתחלק בנכסים או בכספים האלו עם בן או בת הזוג. 

שתפו כאן:
לקבלת מענה מהיר
שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
ניווט מהיר
חיפוש כתבות
שרותי המשרד
כתבות אחרונות
לקוחות ממליצים
לקביעת פגישה חינם ב-WhatsApp