לקבלת מענה מהיר

שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אפוטרופסות

אפוטרופסות

משרדנו מתמחה במגוון הליכים הנוגעים לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות החל ממינוי אפוטרופוס לגופו ולרכושו של אדם וכלה בביטול מינוי אפוטרופוס שניתנו שלא כדין או שחלף הצורך במינוי כזה. 

כמו כן, משרדנו מתמחה אף בטיפול בחלופות הקיימות בחוק למינוי אפוטרופוס, בהתאם לתיקון 18 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות.

מינוי אפוטרופוס

בהתאם לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות מינוי אפוטרופוס לאדם ייעשה בהתאם לתנאים הקבועים בחוק.

מינוי כאמור ייעשה בהתאם לצורך במינוי, מצבו הבריאותי והנפשי של האדם וכאשר אין חלופה, בהתאם לתיקון 18 לחוק הירושה, המתאימה יותר ממינוי אפוטרופוס. משרדנו מתמחה בניהול הליכי מינוי אפוטרופוס והתנהלות מול הגורמים במוסדות הממשלתיים האמונים על מינוי אפוטרופוס לאדם.

ליווי אפוטרופוסים

משרדנו מעניק מגוון שירותים משפטיים, ביניהם ליווי אפוטרופוסים.

כיום קיים פיקוח על מינוי אפוטרופוסים לרכוש בלבד, על ידי משרד המשפטים אגף האפוטרופוס הכללי. משרדנו מעניק סיוע וליווי לאפוטרופוסים לרכוש בכל הנוגע לעריכת פרטה המוגשת עם קבלת המינוי ומטרתה דו"ח פירוט מצבת נכסי האדם שמונה לו אפוטרופוס נכון ליום מינוי האפוטרופוס. כמו כן, משרדנו מסייע לאפוטרופוסים לערוך את הדוחות הכספיים המוגשים למשרדי האפוטרופוס הכללי אחת לשנה. בנוסף משרדנו מנהל מול משרדי האפוטרופוס הכללי בכל הנוגע להשלמות הנדרשות מאפוטרופוסים ו/או פעולות משפטיות כגון רישום הערות על נכסים במסגרת האפוטרופסות וכו'.

ביטול אפוטרופסות

משרדנו מתמחה בביטול מינוי אפוטרופוס שמחמת שיפור מצבו הבריאותי והנפשי אין עוד צורך במינוי אפוטרופוס לגוף ו/או לרכוש שניתן עליו.

כמו כן, לעיתים ניתן מינוי אפוטרופוס שלא כדין שהתבקש על די בן משפחה שכל מבוקשו השתלטות על רכוש האדם או מרצון שאחר לא ישתלט על רכושו של האדם, וצורך ניהול הליך כזה נדרשת מומחיות מיוחדת על מנת לתקוף בקשה למינוי אפוטרופוס המוגשת שלא כדין.

ייפוי כוח מתמשך

ייפוי כוח הינו מסמך משפטי מהחשובים הקיימים כיום.

עד היום אדם כשיר היה מנהל את ענייניו בכוחות עצמו ו/או על ידי ייפוי כוח לאדם מסויים שיבצע פעולה או פעולות מסויימות בעניין ספציפי, אולם ייפוי הכוח היה פוקע ברגע בו האדם היה מאבד את כשירותו המשפטית ואת יכולתו להתנהל בכוחות עצמו. היום, עם חקיקת תיקון 18 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, אדם יכול לקבוע מי ינהל את ענייניו, הרכושיים, האישיים והרפואיים, ככל ויאבד את כשירותו ומבלי לחכות שבית המשפט ימנה את קרובו או אדם חיצוני כאפוטרופוס עליו. קרי- היום כשהאדם כשיר הוא קובע את עתידו ככל ויבוא יום וכבר לא יהיה כשיר לנהל את ענייניו בכוחות עצמו. בייפוי הכוח המתמשך ניתן לתת הוראות ספציפיות כיצד לנהל את ענייני האדם וניתן לתת שיקול דעת מלא (בכפוף להוראות החוק) למיופה הכוח.

ביטול ייפוי כח מתמשך

משרדנו מתמחה בביטול ייפויי כח מתמשכים שנערכו תוך ניצול מצבו של הממנה או מהטעם שהצורך במינוי אפוטרופוס יהיה נכון יותר במקרים מסויימים.

כך לדוגמא, משרדנו דאג לביטול ייפוי כוח של אישה שבעת צלילותה ערכה ייפוי כוח מתמשך בו ייפתה את כוחה של בתה לדאוג לכל צרכיה ככל ותאבד כשירותה המשפטית. בית המשפט נאלץ לבטל את ייפוי הכוח לאחר שהתרשם כי מינוי אפוטרופוס בעניינה של אותה אישה, יהיה נכון יותר עבורה.

תומך בקבלת החלטות

תומך בקבלת החלטות הינו יציר פסיקת בתי המשפט, אשר הוביל למהפכה של ממש בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות.

הוספת הסעיף לחוק הדן בתומך בקבלת החלטות, הוא מהתיקונים החשובים והמשמעותיים ביותר לאנשים בעלי מוגבלויות אשר מנהלים את אורח חייהם בעצמם ומינוי אפוטרופוס לגופם או לרכושם יפגע בהם והנזק שבמינוי האפוטרופוס יגבר על התועלת. התומך, כשמו כן הוא, מסייע לאדם לקבל החלטות בכוחות עצמו. בסופו של יום ההחלטה היא של האדם ולא נשללת ממנו היכולת לקבל את החלטותיו על עצמו, אך הא נזקק לתמיכה מסויימת בקבלתן. משרדנו מתמחה בניהול ההליכים למינוי תומך בקבת החלטות וכן בליווי וסיוע לתומכים בקבלת החלטות.

עו"ד אלעד בן הוא עורך דין אפוטרופסות מנוסה ובעל ניסיון רב. להתייעצות ופרטים נוספים לחצו כאן

מאמרים נוספים בתחום האפוטרופסות:

מינוי אפוטרופוס לקטין

מינוי אפוטרופוס לקטין זהו הליך משפטי הנעשה במטרה לדאוג לכל צרכיו של הקטין ולשמור על זכויותיו. באופן טבעי ההורים הם האחראים על הילד גם אם

האם אפוטרופוס יכול לשנות צוואה?

כל אדם רשאי לצוות מה ייעשה ברכושו לאחר פטירתו באמצעות כתיבת צוואה. אולם יש מקרים שבהם התערבות בלתי צפויה של גורם שלישי, כמו למשל אפוטרופוס, 

תביעה נגד אפוטרופוס

כל אדם שמלאו לו שמונה עשרים שנים נחשב לאדם עצמאי אשר כשיר מבחינה משפטית לנהל את ענייניו, אך יש מקרים שבהם גם אדם מעל גיל

ייפוי כוח מתמשך - אובדן כושר החלטה

אובדן כושר החלטה

ייפוי כוח מתמשך זהו הסדר משפטי המבטא תפיסה חברתית חדשנית, תפיסה אשר שמה במרכז את הזכות של האדם לחיות את חייו לפי רצונותיו ובחירותיו גם

לקביעת פגישה חינם ב-WhatsApp