אפוטרופוס לרכוש

אפוטרופוס לרכוש

במצב שבו אדם אינו יכול לטפל בענייניו הפיננסיים ולקבל החלטות שקולות הדואגות לטובתו, ניתן להגיש בקשה לבית המשפט למינוי אפוטרופוס לרכוש. תפקידו יהיה לנהל עבור אותו אדם, הנקרא חסוי, את העניינים הכספיים ולשמור על האינטרסים הכלכליים שלו.

לקבלת מענה מהיר - שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מהו תפקידו של אפוטרופוס לרכוש?

אפוטרופוס הממונה על ידי בית המשפט להיות אפוטרופוס לרכוש יטפל בענייניו הכספיים של החסוי. זוהי ההגדרה הכללית לתפקיד זה, כאשר בכל מינוי, בית המשפט מגדיר בצו האפוטרופסות את סמכויותיו הספציפיות של אותו אפוטרופוס, על פי נסיבות המקרה. למה אנו מתכוונים? מינוי אפוטרופוס נוטל את עצמאותו של החסוי, שהרי הוא לא מקבל יותר החלטות בעניינים שנקבעו בצו. לכן, בית המשפט נזהר שלא לתת לאפוטרופוס יותר סמכויות מן הנדרש, על מנת להותיר לחסוי עד כמה שניתן את יכולת השליטה על חייו.

לרוב, המינוי יכלול נושאים כגון: ניהול חשבון העו"ש של החסוי וטיפול בחשבונות נוספים אם ישנם כאלו, טיפול בקופות הפנסיה והחיסכון השונות, ניהול תיקי ההשקעות וכיו"ב. כן, אם החסוי רכש במהלך חייו נכסי מקרקעין, למשל דירה או נכס מסחרי, יהיה האפוטרופוס אחראי לניהולם, למשל, לדאוג להשכרתם כדי שיניבו הכנסה לחסוי.


גולשים נוספים התעניינו גם אפוטרופוס לגוף


מתי בית המשפט יאשר את המינוי?

לאור הפגיעה המהותית בעצמאותו של החסוי, קרי, באותו אדם אשר מתמנה לו אפוטרופוס, בית המשפט מאשר בקשות למינוי אפוטרופוסים רק אם סבר כי יש לכך הצדקה וכי לא ניתן להגשים את מטרת המינוי באופן פחות פוגעני. לצורך כך, בוחן הוא ראשית כל האם החסוי אכן איבד את כשירותו המשפטית לטפל באותם עניינים בגינם מתבקש המינוי. את דעתו בעניין זה יגבש על בסיס חוות הדעת הרפואיות אשר הוצגו בבקשה. ככל שהתשובה היא בחיוב, יבחן  האם מינוי אפוטרופוס הוא הצעד המתאים ביותר. כלומר, האם לא ניתן להגשים את מטרת המינוי בחלופה פחות פוגענית.

זאת לאור ההבנה של בית המשפט, כי מינוי אפוטרופוס פוגע בזכות הבסיסית ביותר שלנו, לנהל את חיינו כראות עינינו, באופן חופשי ומתוך חירות מלאה. אם סבר כי אין מנוס בנסיבות המקרה מאשר למנות אפוטרופוס, ידאג לתת לו את הסמכויות המתאימות בצו, כדי שיוכל לדאוג לרווחתו של החסוי. עם זאת, נאמר כי כל עוד ניתן להותיר לחסוי שיקול דעת מסוים, בית המשפט יאפשר זאת, על מנת למזער את הפגיעה המלווה צעד זה.

מי ימונה לאפוטרופוס?

לאחר שקבע בית המשפט כי ישנו צורך וקיימת הצדקה מלאה למינוי אפוטרופוס לרכוש, עליו להחליט את מי למנות לתפקיד. ככלל, ההעדפה הראשונית של בית המשפט היא למנות אפוטרופוס שהוא בן משפחה של החסוי. זאת מתוך הנחה טבעית כי קרוב משפחה, יותר מכל אדם אחר, יפעל בתום לב, ללא משוא פנים ומתוך דאגה כנה לרווחתו של אותו אדם. עם זאת, לא בכל מקרה ישנו לדעת בית המשפט מועמד מתאים מתוך בני המשפחה, שהרי אין די בכוונה להיות אפוטרופוס. בית המשפט צריך להשתכנע כי אותו אדם הנו בעל היכולות, הכישורים והזמן למלא את התפקיד כהלכה. כן, אם ישנו סכסוך משפחתי עמוק בעניין זה, יכול ובית המשפט יראה לנכון להימנע ממינויו של אחד מבני המשפחה. בכל מקרה שכזה, בית המשפט ימנה אדם אחר כאפוטרופוס, למשל חבר קרוב של החסוי, או בהעדר חלופה שכזו, ימונה תאגיד אפוטרופסות אשר יהיה מופקד על ניהול ענייניו הפיננסיים של החסוי.

לסיכום, מינוי אפוטרופוס הוא הליך מורכב, משפטית ורגשית. על כן, אם ברצונכם להגיש בקשה לבית המשפט, חשוב שיהיה לצידכם עורך דין מקצועי, מנוסה ואמפתי. עורך דין אפוטרופסות אלעד בן הוא מומחה בהליכי אפוטרופסות וישמח להשיב על כל שאלה ולטפל עבורכם במסירות בהליך המינוי.


אתם מוזמנים לקרוא על עורך דין לענייני ירושה

שתפו כאן:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
לקבלת מענה מהיר
שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
חיפוש כתבות
שרותי המשרד
כתבות אחרונות
יורשים חוקיים

ניווט מהיר לאחר שאדם הלך לעולמו עוברים נכסיו, הזכויות והחובות,

לקוחות ממליצים
Open chat
לקביעת פגישה חינם ב-WhatsApp